Za arhitektonsko rešenje i dizajn pijace Palilula zaslužne su arhitekte iz studija "Inka" Dunja Nedeljković, Marina Lazović i Danica Stojiljković, koje su pobedile na konkursu.

Pijaca Palilula se prostire na četiri etaže na više od 12.000 kvadrata. U objektu pijace predviđene su odvojene zone prodaje poljoprivrednih i neprehrambenih proizvoda, koncipirane kao otvoreni prostor sa slobodnostojećim pijačnim boksovima.

Prostor je opremljen i najsavremenijom logistikom za snadbevanje, utovarnim rampama, magacinima, hladnjačama, prostorima za pripremu proizvoda i odlaganje otpada, tehničkim prostorijama, prostorom za "homedelivery", kao i parking mestima za zakupce i kupce.



U okviru pijace nalaziće se supermarket, mlečna hala i dodatni prodajni prostor.

"Pijaca je građevinski završena. Ostalo je samo da se tehički dorade neki detalji", rekao je Vesić novinarima nakon obilaska radova.

Kaže da će to biti prva moderna tržnica u Beogradu koja će izgledati onako kako izgledaju pijace u razvijenim gradovima sveta - Kopenhagenu, Madridu, Barseloni, Londonu...

"Ova pijaca biće prva moderna tržnica u Beogradu kakve imaju razvijeni gradovi poput Kopenhagena, Madrida, Barselone, Londona. Biće pijaca budućnosti kakvu Beograd zaslužuje. Preciznije, prostire se na oko 12.000 kvadrata, sa dve etaže za tezge i markete, a ispod objekta nalazi se parking prostor. Čitava rekonstrukcija košta oko milijardu i po dinara, za šta su sredstva izdvojile 'Gradske pijace'", rekao je zamenik gradonačelnika Beograda.

On je podsetio na istorijat ovog mesta - pre sedam decenija ljudi sa sela spontano su počeli da prodaju svoju robu na ovoj lokaciji, nakon čega je napravljena nereprezentativna pijaca.

Zamenik gradonačelnika je podsetio da je u toku i rekonstrukcija Kalenić pijace, a sledi obnavljanje Senjačke i Bajlonijeve pijace. Ova potonja, dodao je Vesić, biće poseban izazov jer je plan da ispod nje bude podzemna garaža sa oko hiljadu parking mesta.

Palilulska pijaca kao one u Barseloni i Madridu