Kako je rekao predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević, otpad u današnje vreme predstavlja priliku da se zaradi novac, i zbog toga je važno, kako ističe, da se svest građana za otklanjanje reciklažnog otpada promeni.

"Ove godine postavljeni su novi kontejneri za reciklabilni otpad na Starom gradu i na Vračaru, ovde na Adi Huji postoje prese koje smanjuju kubikažu i pakuju otpad, kao i nova mašina koja melje staklo, jer to donosi profit", rekao je Nikodijević.

Kako je dodao, u Beogradu trenutno postoji 57 reciklažnih ostrva koja imaju značajnu ulogu u separaciji otpada.

"Neophodno je i da građani učestvuju u čitavom procesu, a mi ćemo u budućnosti gledati kako da više motivišemo one koji vrše primarnu selekciju otpada, tako što će plaćati manje račune za iznošenje smeća", izjavio je Nikodijević i dodao da isti princip važi i za privredne subjekte.

"Gradska čistoća ima 2.000 potpisanih ugovora sa privrednim subjektima, kojima je omogućeno da otpad koji sami separiraju bude potpuno besplatno iznesen", rekao je Nikodijević.

Kako je dodao, cilj je da se dođe do zdravije životne sredine i lepšeg Beograda.

"Mi ćemo građanima omogućiti i dovoljno kontejnera i kanti za pojedinačna domaćinstva u razuđenim delovima grada", poručio je Nikodijević.

Direktor JKP "Gradska čistoća" Marko Popadić istakao je da će ovo preduzeće, zahvaljujući pomoći Grada i Sekretarijata za zaštitu životne sredine, u ovoj godini ostvariti povećan prihod od reciklabilnog otpada za gotovo milion evra.

"Kupili smo kante, zamenili 50 podzemnih kontejnera ove godine, a u planu za sledeću godine je još 150 podzemnih kontejnera", rekao je Popadić i naglasio da se tako formiraju mogućnosti da građani recikliraju na mestu nastanka otpada.