Deca bi u tim obdaništima boravila 24 sata, dok se mama i tata ne oporave, a zajedno sa najmlađima, u vrtićima bi bili i vaspitači.

"Nadamo se da nijedno dete neće morati da se odvaja od roditelja", kaže Slavko Gak, sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu.

On je rekao da ako se to dogodi i Vlada Srbije da nalog da se takav vrtić otvori, važno je da znaju da će Grad brinuti o njima, dok su njihovi roditelji na lečenju.

Konkurs za upis u vrtiće je u toku, a do sada je podneto 9.118 onlajn zahteva.

Usluga eVrtićje od ove godine dostupna roditeljima putem Portala eUprave po prvi put u svim opštinama i gradovima u Srbiji.

Prilikom korišćenja ove elektronske usluge automatski se pribavljaju neophodni podaci iz matične knjige rođenih, Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja i evidencije prebivališta, tako da roditelji ne moraju da dostavljaju ni jedan dokument prilikom upisa deteta, niti da odlaze ni na jedan šalter.

Roditelji mogu podneti konkurisati do 15. maja. Mesta ima za 12.702 mališana, od kojih je 5.777 u jaslicama i 2.207 u vrtićkim grupama, dok su ostala "rezervisana" za četvoročasovni i celodnevni pripremni predškolski program.

Upisna kvota, u odnosu na prošlu godinu, povećana je za oko 700 mesta, a do početka školske godine očekuje se i dodatno proširenje, jer će biti završeni radovi u pojedinim obdaništima.

Predškolske ustanove imaju pravo da, ako imaju uslova za to, traže proširenje upisne kvote za 20 odsto.

Inače, zamenik gradonačelnika Goran Vesić je pre nekoliko dana najavio da je Beograd spreman da, ukoliko se ukaže potreba, otvori neko od obdaništa.

"Ukoliko su oba roditelja pozitivna, a decu nema ko da čuva, spremni smo da otvorimo svojevrsno SOS obdanište za tu decu. Imamo vaspitačice koje su na punoj plati i one će moći da brinu o njima. Grad je, dakle, spreman, a da li će se to desiti zavisi od toga ima li potrebe za tim", rekao je Vesić tom prilikom.