Društvena odgovornost Avala studios doo je da vodi računa o prirodi i neće krčiti šumu kao ni retka stabla u okviru postojeće infrastrukture, ističu iz kompanije koja je privatizovala Avala film.

U saopštenju dostavljenom medijima iz ove kompanije ističu i da će divlje rastinje i korov biti sanirani u saradnji sa Gradskim zelenilom i Srbija šumama, a pošumljavanje će se vršiti sa tri puta više novih stabala u odnosu na divlje rastinje koje bude uklonjeno.

Investitori navode da će biti kreirane zelene površine za šetnju i rekreaciju umesto dosadašnjih deponija i nepristučnih delova prirodi.

“Koncept celog projekta je da približi evropske ekološke standarde kroz izgradnju novih objekata, odnosno studija na mestu postojećih i da oživi filmsku industriju. Izgradnja najsavremenijih filmskih studija radi se na osnovu Plana detaljne regulacije čiji je obuhvat 86ha, od čega će biti iskorišćeno oko 40ha. U okviru projekta biće oko 50.000m2 filmskih studija i pratećih prostora za filmsku industriju. Trenutno postoji oko 36.000m2 koji nisu adekvatni, a samo se 3.000 m2 koristi za domaće produkcije s obzirom da ne zadovoljavaju potrebe internacionalnih produkcija. Biće rekostruisana dva studija oko 2.000m2, a ostalo će se zidati prema najsavremenijim standardima. Planirani prihod od filmske industrije stanih filmskih produkcija za Republiku Srbiju biće između 120-150 miliona eura godišnje”, navode izkomapnije Avala studios.

Deo plana izgradnje pored studija obuhvata stambeno poslovni kompleks sa državnom školom, sportskim centrom, dva vrtića, staze za biciklizam, dečije igralište i zgrade sa zelenom energijom. Da bi se očuvala priroda i zadržale zelene površine, predviđeni su parkinzi ispod svih zgrada i filmskih studija, dodaje se u saopštenju. 

Podsećamo, Goran Vesić je govoreći o kompleksu Avala filma na Čukaricirekao da je lažna informacija da se planira seča 20 hektara šume.

Gradski urbanista Marko Stojčić je pre nekoliko dana izjavio da je ceo kompleks kupio "Avala film" i da oni imaju pravo da grade šta žele, ukoliko je to u skladu sa zakonom i urbanističkim planom.

"Ali, Grad im sigurno neće dozvoliti da novim sadržajima unište kvalitetno zeleno rastinje i šumsku osnovu. To je nedopustivo. Ovo i jeste rani javni uvid, na osnovu koga treba da se izjasne sve zainteresovane strane, javna preduzeća i institucije kako bi dali svoje primedbe. Tek posle toga sledi izrada plana detaljne regulacije, koji takođe mora da bude na javnom uvidu", kazao je Stojčić.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.