"Nađimo se kod video kluba, imaju strava kasetu!". Kada ste to nekome rekli poslednji put? Da li ste uopšte pripadnik generacije koja je lelujala među rafovima nadajući se da je ostao još jedan primerak traženog filma, a onda po dolasku u stan lica plavog od ekrana "debelih" televizora uvaljeni u kauč uz pripremljene kokice i hladno pića, koje u sećanju deluje tako ukusno, uživali u tadašnjem čudu tehnologije (mnogo više nego uz Netflix i ostale internet "klik" do filma platforme") Da li je nekada sve bilo bolje, lakše i jednostavnije, ili je to plod naše romantizacije vremena kada smo bili mlađi, deca, vrlo mala deca? Odgovor na to je dao Žarko Trebješanin, čuveni beogradski psiholog i profesor. "To su poznate stvari, ljudi u principu nastoje da ružne događaje potisnu, tako je to u ljudskoj prirodi.Ono što izaziva nezadovoljstvo se gubi u pamćenju, prošlo izgleda lepše, a udeo u tom utisku zasigurno ima to što smo tada bili mladi i bolje smo se osećali", komentarisao je Trebješanin.

Iako je tvrdnja sagovornika Mondo portala neupitna, ono što se izgubilo u sećanju, razni podsetnici vaskrsnu, pa na tren u mislima grad postaje prazniji, parking mesta više nisu problem, a tereni i ulice su puni dece, koja igraju žmurke, lastiš, šuge, ledenog čikice, farbana jaja (ili đavo s neba), i vi ste opet ispred "video stora". Upravo sve to ožive tragovi prošlosti rasuti svuda po belom gradu.

MONDO/Miloš Škrbić Video klub

Ni više od 20 leta, kiša, snegova, dugih dana i jakih vetrova nisu uništili te smernice, poslednje čuvare, koje tek naznačavaju sliku grada iz prošlog veka, delujući pomalo kao muzejski primerak jedne epohe.

Nakon što odaberete da li ćete kasetu da iznajmite iz "Nere" ili "Bolera", ne ostaje vam puno toga, osim da ako u stanu nemate grickalice i hladan sok skoknete do "Pekabete" i u čuvenu metalnu korpu natrpate sve što vam treba. Samo pazite da vas miris hleba pored police za isti ne zanese (jer priznaćete i dalje ga osećate u nozdrvama), taj hleb koji su penzioneri sekli na pola, ako im čitav ne treba.

"Pekabeta, prijatelj kućnog budžeta" i dalje ima svoju reklamu u jednom kutku Beograda, pa ako ništa onda u mislima prozujite među policama iste i prisetite se omiljenih proizvoda iz tog perioda (a, ako želite nabrojite ih u komentarima).

Retro šetnja kroz Beograd
MONDO/Miloš Škrbić Znak "Pekabete" na TC "Konjarnik" stoji skoro kao nov!

Po obavljenoj kupovini, ako kesa pretegne, nemojte biti škrti, trknite do obližnje "Halo" govornice i pozovite prijatelja na premijeru ili "bindž-vočovanje", odnosno filmski maraton, kako se to tada zvalo pa je zgodno da i ostane. A ako vam je potreban podsetnik kao se "Halo" govornica koristi evo originalnih smernica.

1. Podignite slušalicu i pritisnite "i" da biste promenili jezik (srpski, engleski,italijanski ili grčki jezik). Sačekajte da čujete zvuk koji Vam omogućava biranje željenog broja. Kratke instrukcije su prikazane na ekranu telefona.

2. Ubacite karticu. Na ekranu ćete videti preostali iznos na Vašoj kartici. 

3. Izaberite željeni broj. Tokom razgovora na ekranu je prikazan preostali iznos na Vašoj kartici.

4. Na kraju razgovora vratite telefonsku slušalicu na mesto i izvucite karticu iz aparata , ali tek pošto je na ekranu ispisano uputstvo da to uradite. Na taj način izbegavate dodatno zaduživanje Vaše kartice.

MONDO/Miloš Škrbić "Halo" govornica

Ukoliko je vaš prijatelj, primera radi na Karaburmi, pa vas zamoli da skoknete do njega kolima, pošto u njegovom video klubu imaju kasetu, koja je vama promakla iskoristite prolećni februarski dan. Uskočite u "Zastavu", "Juga" ili "Ladu"  i polupraznim ulicama laganom vožnjom stignite na traženu destinaciju.

MONDO/Miloš Škrbić Retro kola

Usput lagano posmatrajte grad i otkrijte detalje u istom koji bljeskaju sjajem prošlosti. Primera radi, obratite pažnju na najstariji grafiti u Beogradu napravljen krajem Drugog svetskog rata!

117226085_3687336647960881_3835080278651419901_n.jpg
Facebook/Горан Весић Stari grafit

Inženjerci Crvene armije su nekoliko meseci posle oslobođenja grada, deminirali zgrade i na taj način spasili desetine hiljada ljudskih života, a na svakoj zgradi koju su deminirali, bojom su pisali "Provereno, min njet", što znači provereno, nema mina - ovaj grafiti i dalje postoji na uglu Kneza Miloša i Kralja Milana.

Evo par predloga za posetiti!

Mesta koja su ipak odolela zubu vremena i nadživela reklamu!

1. Bombondžijska radnja "Bosiljčić" na Zelenom vencu

Iako je ta “fabrika” površine samo 25 m², u njoj nastaju neke od najlepših i najukusnijih poslastica, a kako i sami vlasnici kažu njena čar je upravo u toj ručnoj i maloj proizvodnji koja svakom slatkišu daje poseban ukus. Osnovana  je 1936. godine.

2. Parfimerijska radnja "Sava"

Unutra će vas dočekati ljubazan gospodin čije manire takođe možete da pripišete dobu u kome je zaleđena parfimerija Sava i na koje više niste naviknuti. Osnovana je 1954. godine.

3. Radionica za izradu kora Saveski Čedomir. Osnovana 1932. godine.

BONUS VIDEO

Kurir TV NIČE JOŠ JEDNA ZELENA OAZA U BEOGRADU! Zasađeno novih 1.500 sadnica na Košutnjaku u okviru nastavka projekta "Zasadi drvo"

(Mondo/M. Š.)