Slušaj vest

U ovom memorijalnom kompleksu sahranjeno je više od 2000 boraca, među kojima su 721 borac Crvene armije i 1391 borac Jugoslovenske narodne armije.

65429.jpg
beograd.rs 

Groblje oslobodilaca Beograda nalazi se na uglu Ruzveltove i Preradovićeve ulice, preko puta Novog groblja. Otvoreno je 20. oktobra 1954. godine povodom obeležavanja deset godina od oslobođenja Beograda 1944. godine.

65434.jpg
beograd.rs 

Groblje oslobodilaca Beograda je prvi memorijalni kompleks napravljen u Beogradu nakon Drugog svetskog rata.

Projekat ove memorijalne celine radio je arhitekta Branko Bon zajedno sa inženjerom Aleksandrom Krstićem, koji je radio projekat hortikulture.

65435.jpg
beograd.rs 

Jedno od glavnih obeležja u kompleksu je monumentalna ulazna kapija koja je delo vajara Radete Stankovića.

65430.jpg
beograd.rs 

Nekoliko decenija nakon otvaranja memorijalne celine, ispred ulaza na groblje je 1988. godine otkriven spomenik partizanu, koji je takođe rad vajara Stankovića. Figura partizana ispred ulaza na Groblje oslobodilaca Beograda visoka je 2,8 metara i predstavlja obeležje mira.

65436.jpg
beograd.rs 

20. oktobra 1944. godine – Jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije pod komandom generala Peka Dapčevića i Crvene armije pod komandom generala Vladimira Ivanoviča Ždanova oslobodile su Beograd u Drugom svetskom ratu.

U središtu kompleksa ističe se figura borca Crvene armije koja je delo vajara Antuna Augustinčića.

65437.jpg
beograd.rs 

Spomen-obeležje palim borcima čini park u kom se nalaze posmrtni ostaci sovjetskih i jugoslovenskih vojnika. Grobovi boraca JNA nalaze se u prvom delu parka, a u drugom delu su grobovi boraca Crvene armije.

65432.jpg
beograd.rs 

Svakog 20. oktobra na Dan oslobođenja Beograda polažu se venci i odaje pošta oslobodiocima glavnog grada. Venci se polažu i 9. maja kada Beograd obeležava Dan pobede nad fašizmom.

Groblje oslobodilaca Beograda je od 1987. godine spomenik kulture i predstavlja simbol Beograda podignut u čast vojnika koji su 1944. godine oslobodili glavni grad.

beograd.rs Spomen-park