Slušaj vest

Sagrađen je 1905. godine po nacrtima i željama samog Cvijića.

Muzej danas čuva sećanje na ovog velikog naučnika svetskog glasa, kaže Marija Petrović iz Muzeja Jovana Cvijića.

65781.jpg
beograd.rs 

-Cvijić je bio jedan od naših najznačajnijih geografa, naučnika, jedan od prvih osam profesora sa Beogradskog univerziteta, kasnije rektor, član i predsednik Srpske kraljevske akademije, takođe počasni doktor i član mnogih drugih akademija i univerziteta u svetu, objašnjava Marija Petrović.

Zaslugom Jovana Cvijić (1865-1927), stručni termini za kraške oblike iz našeg jezika usvojeni su u svetskoj nauci o karstu − uvala, polje, ponor, hum, dolina, jama.

Cvijićeva kuća sa baštom se i danas izdvaja lepotom i retkim biljnim vrstama.

-Muzej Jovana Cvijića na Kopitarevoj gradini, nalazi se u porodičnoj kući u kojoj je naučnik živeo sa svojom suprugom, Ljubicom Krstić. Ono što je specifično za ovu kuću jeste da je ovo jedna od možda najbolje sačuvanih primera secesije, kako enterijera tako i eksterijera. Ujedno sačuvana je i bašta u kojoj se danas nalazi stablo japanskog bagrema koje je staro više od 120 godina i koje je zasadio lično Jovan Cvijić, rekla je Petrović.

65782.jpg
beograd.rs 

Salon i soba Cvijićeve supruge Ljubice su zadržale autentičan izgled do danas, a u jednom delu Cvijićeve kuće je postavljena izložba o životu, putovanjima i istraživačkom radu čuvenog srpskog naučnika.