Jedan od najstarijih muzeja na ovim prostorima nalazi se na Studentskom trgu, i više od 120 godina skladišti i proučava obeležja srpske kulture.
– Etnografski muzej osnovan je 1901. godine izdvajanjem Etnografskog odeljenja iz sastava Narodnog muzeja. I od tog dana pa do današnjeg, u Muzeju se prikupljaju, stručno obrađuju i prezentuju etnografski predmeti, ali i etno-genetski procesi, celokupno narodno stvaralaštvo, delovi tradicionalne materijalne i nematerijalne kulture. Mi se u Etnografskom muzeju bavimo jednom kulturom u celini. Ne pristupamo predmetima pojedinačno, nego ih sagledavamo iz šireg ugla, šireg konteksta, tako da predmete razvrstavamo u različite zbirke za koje su zaduženi naši kustosi koji su rukovaoci naših zbirki – kaže Teodora de Luka, etnolog.
U zbirkama Muzeja se danas čuva oko 50.000 etnografskih predmeta.
Prvi čuvar, odnosno upravnik Etnografskog muzeja bio je dr Sima Trojanović, a tokom prvih godina postojanja i rada, prikupljani su predmeti Kraljevine Srbije iz različitih krajeva sveta.
Danas Etnografski muzej prikuplja i proučava eksponate, vrši timska istraživanja i organizuje postavke, a u svojim zbirkama čuva više od 120.000 muzealija.
Ove godine Muzej je obeležio 120 godina od svoje prve stalne postavke, a do sada je u njemu priređeno osam stalnih izložbi i više stotina povremenih izložbi u zemlji i inostranstvu. Kontiniutet rada koji traje više od jednog veka, pokazuje posvećenost i istrajnost Etnografskog muzeja u očuvanju našeg kulturnog nasleđa.
Partizanova kriza traje, nova drama i šesti poraz u nizu: Ledej i Mirotić utišali punu Arenu
"Da završim Evroligu u 10. kolu? Hajde baš da vidimo!" Željko povisio ton, jedno pitanje ga iznerviralo
Ognjen Dobrić nestao iz ekipe Zvezde: Janis Sferopulos ne računa na "vojnika" crveno-belih
Srbija izbegla poraz i poslednje mesto: Protiv Danske igramo za četvrtfinale Lige nacija!
Partizan na dnu Evrolige, tužan pogled na tabelu: Crno-beli su u najgoroj formi, zakucani na začelje!