Brnabić o protestu taksista: Nije fer, za porez duguje oko 20.000 taksista

Kometarišući proteste taksista u Beogradu, premijerka Ana Brnabić je rekla da je spremna za razgovore, ali da ne pristaje na ucene.

MONDO/Stefan Stojanović

Ona je dodala da razume taksiste i da je zato imala više puta sastanke sa predstavnicima taksi udruženja, ali je ocenila da je ovo kompleksna tema.

Brnabić je naglasila da ne staje na stranu ni taksista ni CarGo-a, ali da nije fer da se maltretiraju građani zato što, kako je dodala, trenutno porez duguje nešto malo manje od 20.000 taksista.

Taj dug je, precizirala je, trenutno 15 milijardi dinara što je 127 miliona evra.

"Vlada Srbije se trudi da idemo na reprogram, da ne oduzimamo vozila, da ne stavljamo te ljude u nezavidnu situaciju, da probamo da rešimo problem divljih taksista. Mi nikada nismo postupali radikalno i nije fer prema građanima, a ni prema državi da, kada imate takav odnos, da postupate radikalno i svaki dan blokirate ulice", rekla je Brnabić.

Taksisti su poslednje dve nedelje - 10 radnih dana protestovali i blokirali centar Beograda nezadovoljni sprovođenjem Zakona o prevozu putnika. Te blokade su trajale od 14 do 15 h ispred Vlade Srbije, a protestne kolone su pravile probleme u saobraćaju već od 12 sati, kada je počinjalo okupljanje na četiri lokacije u gradu.

Taksisti su ljuti na predsednicu Vlade Srbije Anu Brnabić, koja je za Udruženje CarGo rekla da je "pronašlo rupe u zakonu" i da na taj način uspeva da posluje i prevozi putnike, pa su protest u sredu posvetili njoj.

Uz taksiste je ministarska građevinarstva i saobraćaja Zorana Mihajlović, koja traži od drugih ministarstava i inspekcije da "rade svoj posao" i sprovode zakon. A to znači da se Udruženju CarGo i sličnima zabrani rad u delu prevoza putnika, za šta nisu registrovani.

Evo šta je Zorana Mihajlović rekla o premijerkinim ocenama u vezi sa protestom taksista i radom Udruženja CarGo.