Borba za parking mesto ispred sopstvene zgrade budi ono "najgore" u ljudima, a stanari širom grada "svoja" parking mesta brane od "uljeza", koji bi da se parkiraju na njihova mesta, letvama, kantama, improvizovanim znacima i stubićima, žardinjerama, gajbicama, pa čak i džakovima.
Svi ovi "rekviziti" se nalaze na javnoj površini, a zakon jasno kaže - pravo na parkiranje, ako je po propisima, treba da bude dostupno svima. Ipak, neki se ne bi saglasili da je to u redu, ali tamo gde parking mesto zlata vredi, niko ne želi da ostane bez mesta kada se isparkira. Ono što im je na oku mnogi smatraju svojim.
"Pa neću valjda da se parkiram na Ušću, a živim u Zemunu", priča jedan prolaznik koji je tako zaštitio svoje mesto ispred zgrade. I mnogo teže prepreke mogu da se vide na ulicama. Što više betona i nezgrapnog metala, prepreku je teže ukloniti, a sama po sebi ona je bezvredna i, praktično, otpad koji niko nema razloga da krade.
"Odlukom o zaštiti opštinskih puteva i ulica na teritoriji grada Beograda predviđene su kaznene odredbe za postavljanje saobraćajne signalizacije i opreme na opštinskom putu i ulici bez rešenja organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za poslove saobraćaja, u vidu prekršajnog naloga i to: za pravno lice u visini od 150.000 dinara, za preduzetnika 75.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu i fizičko lice 25.000 dinara", kazali su za Telegraf u Sekretarijatu za inspekcijske poslove.
Iz Sekretarijata za poslove komunalne milicije kažu da je članom 50. Odluke o komunalnom redu propisano da se na delu javne saobraćajne površine mogu postaviti stubovi, ograde i druge vrste zapreka, radi zaprečavanja ili usmeravanja saobraćaja, a da postavljanje istih obezbeđuje organizaciona jedinica Gradske uprave grada Beograda nadležna za poslove saobraćaja.
"Zapreke se ne mogu postavljati na drugim površinama javne namene i na površinama u javnom korišćenju, osim ako se u okviru građevinske parcele postavljaju u skladu sa zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata. Na delu javne zelene površine zapreke se mogu se postaviti radi zaštite te površine od oštećivanja ili uništavanja. Privatne površine nisu obuhvaćene, odnosno regulisane propisima iz navedene Odluke", rekli su u Sekretarijatu nadležnom za komunalnu miliciju.
"Pored navedenog propisano je da inspekcijski nadzor nad primenom Odluke vrši opštinska i gradska komunalna inspekcija, te da je komunalni inspektor u vršenju inspekcijskog nadzora, pored ostalog, ovlašćen da naredi uklanjanje stvari, objekta i uređaja sa površina javne namene i površina u javnom korišćenju postavljenih, odnosno ostavljenih suprotno odredbama Odluke", navodi seu odgovoru Sekretarijata za poslove komunalne milicije.
(MONDO/Telegraf)