Beograd na Mondu

UNIŠTENA U POŽARU, FABRIKA "SUTJESKA" SVEDOČILA BURNOJ ISTORIJI: Evo šta kriju njeni zidovi - činjenice su neverovatne

Autor Ivana Roslavcev Vlajković

Zgrada u Bulevaru despota Stefanakoja je sinoć gorela u požaru deo je velikog beogradskog kompleksa.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Google Maps/Printscreen

U Bulevaru despota Stefana u Beogradu sinoć je izbio veliki požar u zgradi koja se nalazi u kompleksu koji iza sebe ima bogatu istoriju. Njeni zidovi "pamte" neka druga, srećnija vremena. Sad su uništeni zbog vatrene stihije koju vatrogasci nisu mogli satima da obuzdaju. 

Ali, vratimo se u davna, bolja vremena kad je nastajao kompleks u okviru koga se nalazila zgrada koju je vatra sinoć uništila. Počećemo prvo od toga kako i za koje potrebe je kompleks nastao. U XIX veku bilo je potrebno da se osnuje moderna klanica jer je Srbija bila poljoprivredna zemlja sa razvijenim stočarstvom koja je izvozila živu stoku. Davne 1895. godine donet je Zakon o potpomaganju klaničkih preduzeća. Već naredne godine je na osnovu spomenutog Zakona počela gradnja privremene klanice u Nišu, a zatim i u Beogradu.

Kompleks klanice u Beogradu gradio je Miloš Savčić. To je bio prvi industrijski objekat koji je gradio, a koji je završen 1898. na imanju Džehanovo uz Dunav, tj. na prostoru između današnjih ulica Bulevar despota Stefana, koja se nalazi na jugu i Poenkarove ulice na severu. Mora da se napomene da su izgrađene glavna zgrada, obori, hladnjača, radnički stanovi i drugi pomoćni objekti, kao i sapundžinica, berzanska i poštansko-telegrafska zgrada. Za to vreme kompleks je bio zaista fascinantan, kako se navodi na Vikipediji pozivajući se na Politiku.

Tokom Prvog svetskog rata Klanica je pretrpela velika oštećenja na zgradama. Na delu imanja Klanice 1925. godine osnovana je fabrika kože "Beli orao". Nakon nekoliko godina zapala je u teškoće i na kraju je prodata fabrici Bata. Na drugom delu imanja 1927. godine odlučeno je da se podigne još jedna klanica. Kroz Klanicu je krajem 1920-tih prolazilo oko 300.000 grla krupne i sitne stoke godišnje, a u to vreme je smatrana za komunalni problem zbog nečistoće.

Celokupna imovina Klanice prodata je opštini Beograd 1937. godine. U krugu Klanice je postojao i mali "muzej", gde su čuvani oboleli stočni organi, od interesa za lekare i veterinare. U bombardovanju Beograda 6. aprila 1941. godine porušeno je čak deset zgrada. Ostali objekti bili su delimično oštećeni.

Posle Drugog svetskog rata na prostoru klanice nalazilo se nekoliko preduzeća. Na istočnijem delu terena 1946. godine podignuto je preduzeće za proizvodnju medicinskih uređaja "Sutjeska". U sinoćnjem požaru upravo je ovaj objekat goreo. 

Višespratna glavna klanička zgrada i kancelarijska zgrada orijentisana ka Bulevaru despota Stefana imaju status dobra pod prethodnom zaštitom.

(MONDO)