Kada se otpadni materijal nađe u prirodi, on može da ima niz negativnih uticaja. Jedan od njih je uticaj na biljni i životinjski svet, a samim tim i na ljude preko lanca ishrane.
Jedno od rešenja je skupljanje otpada i njegova reciklaža.
Recikliranje predstavlja proces odvajanja, sakupljanja i obrade korišćenih proizvoda u nove materijale.
Sta sve možemo da recikliramo?
Papir i karton Plastiku Metal Električne uređaje Drvo Staklo Odeću i tekstilni materijal
U domaćinstvima u Srbiji godišnje se napravi 2,87 miliona tona otpada, a nakon ostataka hrane, građani najviše izbacuju prazne plastične i staklene flaše, kartonske, papirne i druge vrste ambalaža, koje zajedno čine 30 odsto ukupnog otpada na deponijama.
E sad jedna dobra vest.
U prvom kvartalu 2023. godine zbrinuto je 34 hiljade tona posebnih tokova otpada, što je 30 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuju preliminarni podaci Udruženja reciklera Srbije. Na ovaj način, nastavljen je trend rasta nakon rekordne 2022. godine, u toku koje je zbrinuto više od 124.000 tona.
Evo još jedne - u Dobanovcima je u planu izgradnja reciklažnog dvorišta, odnosno Centra za sakupljanje otpada. U okviru postrojenja predviđeno je usitnjavanje kabastog otpada koji nastaje na teritoriji Beograda, a koji će na lokaciju postrojenja dovoziti JKP Gradska čistoća. Dobra stvar je što će biti omogućeno i građanima da dovoze kabasti otpad samostalno.
Investitor je Gradska uprava Grada Beograda - Sekretarijat za zaštitu životne sredine, a nosilac izrade BMD BAU iz Beograda.