Zgrada niče na staroj: Ljudi trljaju oči u neverici i misle da je (novo)gradnja na Dorćolu fotošop

Da je u pitanju savremeno rešenje, na uglu ulica Cara Dušana i Višnjićeve - na Dorćolu, ne misle korisnici mreže X/Tviter. Mnogi su milsili da je u pitanju fotošop, da je aprilska šala u septembru, sve samo ne istina.

MONDO/Uroš Arsić

Nije više iznenađujuće što se Beograd sve intenzivnije gradi, često na račun zelenih površina i slobodnog prostora. Zgrade niču u nizu, a komšije jedni drugima zagledaju u stanove iz svojih soba. Da li je razlog tako tesnoj gradnji potreba arhitekata da zbliže sugrađane, pružajući im uvid u stan stanara prekoputa ili novčana dobit po svaku cenu, nije poznato.

Poslednji primer dolazi sa Dorćola u vidu "uređenja" zgrade  na uglu ulica Cara Dušana i Višnjićeve.

Ovaj "estetski" momenat na sajtu, koji se bavi gradnjom nazivaju "početak rekonstrukcije, koja će u mnogome osavremeniti izgled zgrade, povećati protok saobraćaja, ali uticati na sveukupnu modernizaciju ambijenta".

"Projekat je odobrio Zavod za zaštitu spomenika grada Beograda i predstavlja jedno savremeno rešenje koje povezuje istorističku arhitekturu sa kraja 19. i početka 20. veka.“, piše na sajtu „Gradnja“.

Međutim, da je u pitanju savremeno rešenje ne misle i korisnici mreže X/Tviter. Mnogi su milsili da je u pitanju fotošop, aprilska šala u septembru - sve samo ne istina.

Projekat je zamišljen kao celina

Pomenuti sajt tvrdi da je ceo projekat po svojoj strukturi zamišljen kao jedinstvena stambeno-poslovna celina, koju možemo posmatrati kroz nekoliko segmenata. Za početak, u samom prizemlju je akcenat stavljen na postojeći objekat, koji nastaje krajem 19. ili početkom 20. veka, kao porodična kuća Miloja Kneževića i vodio se na broju 46. Tadašnji objekat izveden je kao interpolacija u tadašnji blok, tačnije susedne objekte na brojevima 44. i 48. Međutim, po planskom dokumentu arhitekte Kovaljevskog iz 1923. godine, objekat je prisajedinjen celini, koja tada postaje ugaoni objekat, ali detaljnih podataka (investiciono-tehničke dokumentacije) o tim građevinskim zahvatima nema, pa su informacije koje se mogu naći u Istorijskom arhivu grada Beograda svedene samo na projekat interpoliranog objekt, navodi se u objašnjenju.

Izvođač navodi da će biti napravljen moderan parking, zelena fasada, zastakljene krovnih segmenata i da je projekat ima za cilj da podmiri velike apetite investitora, večito gladnih stambeno-poslovne kvadrature i projektnog rešenja koje ne izlazi izvan dozvoljenih gabarita, čime bi se narušio odnos novog objekta i njegovog postojećeg okruženja.

BONUS VIDEO:Zgrada u kojoj je kao decak ziveo Bora Corba

This browser does not support the video element.

Zgrada u kojoj je kao decak ziveo Bora Corba  Kurir

(Mondo)