Mijić je osuđen zbog zloupotreba kojima je sa saradnicima oštetio Republičku direkciju za robne rezerve za više od 500 miliona dinara.

Istom presudom njegovoj supruzi, Gordani Mijić (54), potvrđena je kazna od sedam godina zatvora, kao i njihovim pomagačima Siniši Kozlinu kazna od tri i po godine zatvora i Staši Savković od godinu i po dana zatvora.

Pravosnažnom presudom naloženo je da se Mijiću oduzme imovinska korist pribavljena krivičnim delom od 38.748.271,40 dinara (tada oko 340 hiljada evra).

On i supruga su takođe obavezani da oštećenoj - Republičkoj direkciji za robne rezerve na ime naknade štete solidarno plate iznos od 474.613.293,10 dinara u roku od tri meseca od dana pravnosnažnosti presude, i to pod pretnjom prinudnog izvršenja.

Kozlinu je izrečena mera bezbednosti zabrane vršenja svih delatnosti vezanih za kontrolu kvaliteta i kvantiteta robe i usluga u udruženjima, državnim organima i ustanovama i drugim pravnim licima u trajanju od pet godina.

Savkoviću je u istom trajanju izrečena mera zabrane vršenja poziva sudskog veštaka građevinske struke.

Oni su osuđeni zbog krivičnih dela zloupotreba položaja odgovornog lica.

Prema presudi, Branko i Gordana Mijić su od juna 2005. do oktobra 2012. godine prekoračavanjem granica svojih ovlašćenja oštetili Republičku direkciju za robne rezerve i svojim privrednim društvima Gradska pekara i "1. oktobar" pribavili protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 513.162,307,64 dinara.

Azotara: Optužnica protiv Đurića i šestorice

U tome su im, kako se dodaje, pomogli Kozlin i Savković.

Kako je saopšteno posle njihovog hapšenja, Mijići su od 2005. do 2013. godine bili ovlašćeni skladištari Republičke direkcije za robne rezerve za merkantilni kukuruz i merkantilnu pšenicu, u količini od oko 20.000 tona.

Njihovi skladišni kapaciteti bili su, međutim, daleko manji - 3.360 tona žitarica pa su robu koristili za svoje potrebe.