Hendersonovi roditelji prisustvovaće suđenju.

Hendersonova majka Džil rekla je da nije preterano optimistična ali da ne gubi nadu da će sud preinačiti kaznu i suditi mladićima za krivično delo ubistvo, a ne nanošenje teških telesnih povreda.

"Gotovo da smo bili sigurni da će ishod biti u našu korist i da će biti osuđeni za ubistvo. Pozitivno je, međutim, to što je odobreno novo suđenje, jer smo čuli da ona nisu tako česta." - rekla je Hendersenova majka Džil za američki "Stejtsmen".

Ona i suprug Fil prisustvovaće suđenju, a u sredu bi trebalo da stignu u Grčku.

Kako je ranije rekla za lokalne medije, ona i suprug su ostali istog stava, da osuđeni mladići zaslužuju doživotne robije zbog ubistva njihovog sina Bakarija.

Najveću kaznu zbog smrti Hendersona dobio je Amir Omardžić, britanski državljanin bosanskog porekla koji je osuđen na 15 godina zatvora. Srpski državljanin Dušan Ranković je kažnjen sa deset godina zatvora, Miloš Ilić, Stefan Stojanović i Nemanja Ristić dobili su po devet godina zatvora kao mladi punoletnici, dok je Miloš Senić dobio pet godina zatvora.

Grčko tužilaštvo i Hendersonova porodica uložili su žalbe na presudu, zbog čega će sada početi novo suđenje.

Podsetimo, Bakari Henderson (23) nastradao je u noći između 7. i 8. jula 2017. godine u klubu "Bar kod", u mestu Laganas, a suđenje sedmorici srpskih državljana okrivljenih za ubistvo američkog studenta započelo je godinu dana kasnije.

Samo suđenje pratile su mnogobrojne kontroverze, od toga da je američka strana tražila da im se sudi zbog ubistva na rasnoj osnovi, do skandaloznog grčko-srpskog prevoda, zbog kog su naši mladići bili u nepovoljnom položaju.

To je na momente poprimilo takve razmere, da je jedan od optuženih, koji je u međuvremenu dobro savladao grčki, "preuzeo" ulogu prevodioca tokom suđenja.

Posebno je bila skandalozna tvrdnja američkih advokata, koji su zastupali porodicu ubijenog studenta, da je zločin počinjen iz rasnih pobuda. Kako bi obesmislili ovakvu tvrdnju, grčki advokati, koji su zastupali Srbe, dostavili su sudu u Patri istraživanje grupe naučnika sa Univerziteta Harvard, gde je navedeno da je Srbija među zemljama sa najvećom rasnom tolerancijom.

O samom scenariju u kom je mladić pretučen, govorilo se iz nekoliko uglova, a o brutalnosti ostalo je da svedoči nekoliko snimaka zabeleženih sigurnosnim kamerama prema kojima je grčka policja rekonstruisala događaj.

Tamošnji mediji preneli su da je za sve "kriv" Bakarijev "selfi" s jednom konobaricom, na kom se navodno vidi da je pijan vuče ka sebi, ali da ga ona odguruje. To je izazvalo burnu reakcija Srba koji su bili za stolom pored i došlo je do opšte tuče.