Srpska policija saopštila je juče podatak da je od 30. aprila ove godine do danas, živote utapanjem u rekama ili jezerima, izgubilo 17 osoba.

“Neki od najčešćih uzroka utapanja pre svega jeste precenjivanje svojih plivačkih sposobnosti, kao i nepoznavanje dovoljno dobro tehnike plivanja. Takođe, tu su još i uzroci kada kupač ne poznaje dovoljno dobro tlo kupališta na kome se nalaze, tačnije konfiguraciju dna, loše zdravstveno stanje, konzumiranje alkohola pre ulaska u vodu, veliki i obimni obroci, ali i neki fizički uzroci kao što su visoka trava u vodi ili virovi “, objašnjava za "Blic" Kristina Miladinović iz Udruženja spasilaca na vodi Srbije.

Kako naglašava, po mlade, ali i starije, naopasnije je kupati se na neuređenim kupalištima, tačnije onim "divljim", koje nemaju uređenu infrastrukturu i plaže nemaju spasioce.

"Često nakon tragedije možemo čuti da je neko bio "dobar plivač", ali kako objašnjava Kristina, diskutabilno je šta stvarno znači dobar plivač ili dobro se održavati na vodi.

Može da se desi da osoba želi da otpliva sa jedne strane kupališta na drugu, međutim dešava se se na pola puta umori, uspaniči i tada može doći do utapanja”, priča Kristina.

Poseban oprez sa decom do 12 godina

Srbiju je pre nekoliko dana potresla vest o utapanju dva brata na kupalištu kod Loznice. Kako smo pisali, dečaci su na jezeru bili sa roditeljima, ali u trenutku nesreće majka je čuvala njihovu mlađu sestru, a otac ih je ostavio same u vodi na nekoliko minuta kako bi zapalio cigaru. Kada se vratio, dečaka nije bilo nigde...

Miladinović objašnjava da roditelji koji imaju decu mlađu od 12 godina, nikako ne smeju da ih ostavljaju same u vodi tako što će ih sa plaže posmatrati, već sve vreme moraju biti sa njima.

“Mlađe dete od 12 godina kada krene da se utapa ono nema svest o tome šta se tačno događa i neće dozivati u pomoć. Uglavnom oni samo potonu i tada im se gubi trag, zbog toga je obavezno da roditelji u svakom trenutku budu sa njima” ,  naglašava Kristina.

Kako objašnjava česte su i one situacije da osobi koja se utapa ne može da pomogne niko od prisutnih ukoliko nije specijalno obučeni spasilac.

“Osoba koja se utapa ne vidi osobu koja prilazi kao nekoga ko želi da pomogne, već kao nekoga na koga utopljenik može da se doslovno popne i udahne vazduh, zbog toga se ponekad dešava da se utope i oni koji su pokušali da pomognu davljeniku” , priča Kristina.

Kod Kladova izvučeno telo Boška M.

Rečna patrola Granične policije Đerdap, pre dva dana, izvukla je telo Boška M. (43) iz Dunava čiji je nestanak prijavljendva dana pre pronalaska njegovo tela. Na licu mesta izvršen je uviđaj i utvrđeno je da se nesrećni čovek utopio i da na telu nema tragova nasilja. Boškov nestanak je prijavio njegov brat. Kako sugrađani tvrde Boško je bio dobar plivač.

Dva brata se utopila u jezeru Očaga

Dvojica rođene braće D.M. (5) i D.M. (7) utopila su se u nedelju popodne na jezeru Očaga kod Lazarevca. Tragediji je prethodilo kupanje porodice u jezeru, a dvojica dečaka su samo u jednom trenutku nestala ispod površine vode. Roditelji su odmah pozvali spasioce i mališani su ubrzo izvučeni iz vode. Na licu mesta pružena im je prva pomoć i pokušana reanimacija, ali posle jednočasovne borbe, lekari su konstatovali smrt dvojice dečaka.

Kurir/Damir Dervišagić Lazarevac jezero

(Mondo/Pink)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.