Pre nje, reputaciju opasnih žena ponelo je nekoliko Srpkinja, a neke od njih u svojim projektima spominjao je i Europol, piše "Blic".
Da u jednoj od njenih kuća u mestu Olivela u Barseloni nedavno nije izbio požar zbog loših električnih instalacija, ko zna koliko bi dugo Srpkinja i njen partner Britanac vodili organizovanu krimi-gupu za uzgoj i prodaju kanabisa. Policija je došla do informacija da je kuću iznajmila jedne Srpkinja, a zatim i da je na svoje ime iznajmila još nekoliko objekata na periferiji Barselone. Ispostaviće se da je u tim objektima napravila čitavu mrežu laboratorija za uzgoj.
Osim nje, uhapšena je još 31 osoba i zaplenjeno je 12.600 biljaka, 190 kilograma obrađenih pupoljaka i 50.000 evra u gotovini. Ni u jednoj akciji nije pronađeno vatreno oružje, saopštila je španska policija.
"Poslove čuvanja plantaža obavljali su državljani Srbije koje je uhapšena angažovala - plaćala im je put u Španiju i za poslove im davala fiksnu "platu". Povremeno je dovodila nove radnike, a stare slala nazad za Srbiju kako ne bi izazivala sumnje", pišu španski mediji. Pored Srba, na plantažama su, na različitim poslovima, bili zaposleni Hrvati, Britanci i lokalci.
Međutim, 37-godišnja majka nije jedina Srpkinja koja je svetsku popularnost stekla zahvaljujući angažovanju u narko-klanovima ili drugim kriminalnim granama.
"Pala" u Španiji sa 13 Srba
Februara 2018. godine sličnu sudbinu doživela je tada tridesetogodišnja J. A. pošto je uhapšena u okolini Valensiji. Kako je tada obelodanila španska policija, sa J. A. je uhapšeno još 13 Srba koji su radili na njenim plantažama za uzgoj marihuane.
"Uhapšeni su uglavnom srpski državljani, a na dve plantaže otkriveno je 3.000 biljaka i oko 200 kilograma marihuane koja je bila osušena i spremna za prodaju", saopštila je tada španska policija, prenosi "Blic".
Modus operandi ove grupe bio je gotovo isti kao onaj koji je imala nedavno uhapšena Srpkinja - članovi krimi bande zakupljivali bi kuće, razne objekte pa čak i farme, u kojima bi pravili laboratorije za uzgoj marihuane u veštačkim uslovima, a morak je bila J. A. koja je imala fiktivnu firmu za prodaju semena, voća, povrća i đubriva.
Među uhapšenima, njenim dotadašnjim radnicima na plantaži, mahom su bili Srbi, mada je bilo Bugara i lokalaca.
"Svaka plantaža je imala svog čuvara naoružanog električnim pištoljem. Marihuanu su čuvali 24 sata dnevno, a neki od pripadnika grupe su čak spavali na plantažama kako bi vodili računa o biljkama", pisali su španski mediji izveštavajući o ovoj grupi.
Majka i ćerka trgovale drogom sa popom i veroučiteljem
Da je trgovina zelenom biljkom unosan posao kojim se veoma brzo mogu zaraditi velike količine novca, okusile su majka i ćerka Svetlana i Ana P. iz okoline Požege. Zamršeno klupko Svetlaninih i Aninih poslova počelo je da se odmotava kada su u Mrčajevcima kod Čačka, februara 2018. godine, uhapšeni paroh crkve u naselju Savinac sveštenik Milan J. i bivši veroučitelj Zoran M., a u njihovom automobilu pronađeno 27 kilograma skanka!
Ova vest odjeknula je kao bomba u srpskim medijima jer, osim što do sada nije zabeleženo da u švercu narkotika učestvuje jedan sveštenik, Zoran M., koji je do pre nekoliko godina radio kao veroučitelj u Osnovnoj školi "Petar Leković", prilikom hapšenja bio je odeven u žensku odeću, zbog čega policajac nije hteo da ga pretrese već je sačekao da to uradi kolegenica...
Sveštenik i veroučitelj su nekoliko dana izdržali u pritvoru dok u jednom trenutku nisu pukli i odlučili da sve ispričaju policajcima, verovatno kako bi uspeli da izdejstvuju nagodbu sa tužilaštvom ili makar kakvu blažu kaznu. Ispričali su da su oni mala karika u velikom planu šverca droge iz Albanije u Švajcarsku u kom je posredovala Svetlana. Upravo ona bila je finansijer njihovih "putovanja", a za svaki prevoz narkotika, dobijali bi po 5.000 evra...
Svetlana i Ana bile su naizgled obične majka i ćerka, radile su normalne poslove, a Svetlana je zarađivala i povremeno radeći kao pijačni prodavac. Živele su u kuću u selu Lopaš kod Požege, u objektu koji gledajući spolja izgleda vrlo uobičajeno, ali je otkriveno da zidovi kriju luksuz i raskoš koji i te kako odudaraju od srpske svakodnevnice.
One su uhapšene, otkiveno je da nije prvi put da se Svetlanino ime spominje u svetlu krijumčarenja nakoticima, pošto je oko godinu dana ranije, na GP Horgoš uhapšen je D. B. iz Požege jer je u autu u kom su njih dvoje izlazili iz Srbije pronađeno 30 kilogram skanka. Protiv nje tad nije podneta prijava jer je D. B. krivicu preuzeo na sebe.
D. B. je inače vlasnik više automobila koji su pronađeni u dvorištu porodice Popadić, među kojima je i "pasat" u kome su sveštenik i veroučitelj uhapšeni u Mrčajevcima.
Sveštenik i veroučitelj potpisali su sa Višim javnim tužilaštvom u Čačku nagodbu, po kojoj će, umesto zatvorske kazne za šverc droge, obojica godinu dana nositi nanogicu. U martu 2019. godine, veće Višeg suda u Čačku osudio je Svetlanu P. i Nenada S. iz Valjeva na po pet godina zatvora zbog neovlašćene proizvodnje i trgovine opojnim drogama, dok je Svetlanina ćerka Ana (25), pod istom optužbom, dobila tri godine robije.
U julu prošle godine Apelacioni sud u Kragujevcu ukinuo je presudu Višeg suda u Čačku kojom su majka i ćerka osuđene na višegodišnje kazne zatvora, tako da će se njima ponovo suditi u prvostepenom postupku.
Drogu krijumčarila preko fantomskih firmi
Krajem prošle godine u Australiji je uhapšena Aleksija Vračar, mlada atraktivna devojka iz Sidneja, poreklom iz Srbije, zbog švercovanja droge.
Razgrađena šema počela je da se otkriva kada je oktobra 2019. u jednom skladištu u Sidneju otkriveno da se u pakovanjima gulaša, umesto hrane švercuje skriveni metamfetanim, nakon čega su uhapšeni četvorica muškaraca.
Kako je istraga dalje tekla, istražitelji tamošnje policije su pročešljali firme koje su se dovodile u vezu sa uvozom gulaša i pronašli su Aleksijino ime. Takođe su pustili konzerve gulaša da nastave "svoj put" kako bi ih dovele do naručioca.
Ispostavilo se da je Aleksija Vračar sa lažnim dokumentima otvarala firme preko kojih je organizovan ilegalan transport narkotika...
To je bilo dovoljno da policija upadne u njen stan. Pronašli su više od 640.000 dolara, jednu skraćenu pušku, dva poluautomatska pištolja, SIM kartice, telefone, vagicu za precizno merenje, mašinu za brojanje novca, dva kilograma droge MDMA, 264 kilograma kokaina i 337 kilograma kanabisa. Ulična vrednost zaplenjene droge procenjena je na 200.000 dolara.
Suđenje Aleksiji Vračar počelo je u januaru ove godine, ali joj se, makar zasad, na teret ne stavlja šverc droge. Tamošnji mediji su pisali da je ponudila kauciju, ali da je sud to odbio. Pored Aleksije, za krijumčarenje narkotika optužena su još četvorica muškaraca od 30, 34, 36 i 45 godina.
U pojedinim medijima pojavile su se informacije o tome da je Srpkinja izmanipulisana, to jest da ju je u prljavi posao uvukao dečko.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu