• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVE O POLIGRAFSKOM ISPITIVANJU! Tužilac za Mondo: Šta su ZLATNA pitanja, metod karata i novčića i kako VARAJU NA TESTU

Autor Aleksandra Vasić

Poligrafsko testiranje ponovo je kao tema dospelo u žižu javnosti nakon navodon odbijanja predsednika Fudbalskog saveza Srbije Slaviše Kokeze i bivše državne sekretarke u MUP Dijane Hrkalović da mu se podvrgnu.

 ispitivanje poligrafom u srbiji Izvor: MONDO/Sandra Krstanović/Privatna Arhiva

Poligraf na sudu nije dokaz, već samo smernica koja ukazuje da li treba da se nastavi istraga ili da ide u drugom smeru. Zovu ga detektor laži, ali on ne otkriva lažne i istinite odgovore, već registruje reakcije tela, kaže Nikola Pantelić iz Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, koji je za MONDO otkrio detalje iz prakse ispitivanja poligrafom u Srbiji.

"Ako neko ne prođe poligraf ali nema drugih dokaza protiv njega, on neće biti procesuiran. Ipak, praksa je pokazala da često oni koji ne prođu poligraf,  mogu da podlegnu i priznaju delo nadležnim organima. Postoje i slučajevi kada oni koji su krivi pristanu na poligraf kako ne bi produbili sumnju ili se nadaju da će ga prevariti", kaže Nikola Pantelić. 

Možda će vas zanimati

Nove metode karata, novčića i simultane krađe

Kako bi se poligraf obavio, potrebna je posebno opremljena prostorija, koja je izolovana, bez telefona i prolaznika, sa jednostavnim nameštajem i neupadljivim ambijentom i samo ispitanikom i ispitivačem. Odgovori  se sastoje u potvrđivanju ili odricanju na postavljeno pitanje sa “da” ili “ne”.

"Ispitivanje se sprovodi tako što se na dlan ili prst  ispitanika postavi ručna elektroda ili prsten, koji je povezan sa uređajem u poligrafu. Emocionalne promene su izazvane odgovaranjem na kritično pitanje. Sve više su u primeni i eksperimantalni testovi, sa kartama, brojevima i novčićima i test simultane krađe. On se sastoji u tome da se u prostoriji ostavi različit sitan novac, nakon čega ispitanik “krade” jedan od novčića, te ga stavlja u džep. Ispitanik gotovo nepogrešivo reaguje kada ispitivač prilikom nabrajanja svih novčića koji se nalaze u toj prostoriji, pomene novčić u njegovom džepu", kaže tužilac. 

Prvo opuštanje, zatim pitanja o ubistvu

Velika pažnja pridaje se ispitivaču  i preporučuje se da to bude sudski psiholog, koji unapred mora detaljno da pripremi i razradi pitanja.

"Fazu pripreme obuhvata opuštanje ispitivanog, “nevažnim pitanjima, utvrđujući napred navedene informacije o njegovoj ličnosti. Prva grupa pitanja koju ispitivač postavlja su kvaziinformativna pitanja, nevažna, kojima se, u prvom redu opušta, ali i kojima se ustanovljavaju grafičke konstante kod kojih ispitinik sigurno govori istinu. Druga grupa pitanja su bitna pitanja, na primer “da li ste liši života to I to lice”, a onda slede kontrolna pitanja", kaže Nikola Pantelić. 

Koja su to ZLATNA pitanja na poligrafu?

Metod koji je među popularnijima je test "vrhunca napetosti". Ovom metodom ispitani se ispituje u skladu sa “zlatnim pitanjima kriminalistike” ili postavljanjem pitanja koji su poznata samo izvršiocu krivičnog dela.

"Najpre se osumnjičenom postavljaju o različitim krivičnim delima, pitajući ga da li izvršio krađu, razbojništvo, da li je nekoga pretukao i lišio života. Nakon toga se postavlja druga grupa pitanja, koja se tiču, recimo mesta izvršenja krivičnog dela, kuća, dvorište, hala ili sredstva izvršenja krivičnog dela, nož, pištolj, palica. Ako je utvrđeno da su najveći nadražaji na krivičnom delu ubistva, koje se zaista i dogodilo, ispitivač će postavljati pitanja o ostalim poznatim detaljima, takođe kroz odvojene serije pitanja. Testom se svakom serijom sve više otkriva, u tim fazama stvarni učinioci često priznaju izvršenje krivičnog dela", kaže tužilac za MONDO. 

Iglicama i ujedanjem za jezik varaju poligraf?

Poligraf otkriva emocije u organizmu ispitanika koje aktiviraju mnoge fiziološke procese, širenja zenica, ubrzan rad srca, pojačano znojenje i disanje, poremećaj krvnog pritiska. Ipak, poligraf nije najpouzdaniji metod jer se u praksi  pokazalo da su mnogi koristii različite metode da ga prevare.

"To rade menjanjem brzine disanja, znojenjem što je češće moguće, brojenjem unazad najvećom mogućom brzinom, razmišljanjem o nekim uzbudljivim ili zastrašujućim događajima iz života. Takođe, postoje i još i neke, manje sofisticirane mogućnosti. Moguće je napraviti pometnju u organizmu, tako što bi se prilikom davanja odgovora na pitanja ispitanik ujeo jako za jezik, ili bi u obuću postavio neki oštar predmet  ili iglu na koju bi se ubo prilikom davanja odgovora na nevažna pitanja. Oštar bol će vitalne funkcije u organizmu praktično zbuniti i one će postati nepouzdane, što predstavlja dobru osnovu za očitavanje pograšnog rezultata na poligrafu", objašnjava tužilac za MONDO.

Ne smeju na poligraf zbog krvnog pritiska i sedativa?

Razlozi za odbijanje poligrafa često su teme spekulacija, ali budući da niko nije dužan da daje objašnjenje zašto je odbio, a razloge samo možemo da nagađamo, kaže naš sagovornik.

On podseća da postoje oni koji se smatraju nepodobnim za ispitivanje poligrafom i ne mogu ni biti podvrgnuti ovakvom vidu ispitivanja. Na prvom mestu su emotivno hladne osobe, među koje se podvode bolesne osobe, zatim one osobe koje konzumiraju lekove, te lica koja su pod dejstvom opijata, kaže tužilac Pantelić,

"Bilo je primera kada je neko odbio poligraf i kao razlog naveo zdravstvene razloge, kao što je recimo visok krvni pritisak, a testiranje izaziva stres i samim tim pogoršanje bolesti. Poligrafsko ispitivanje nije pogodno za žene u trudnoći, maloletnici i deca, kao ni lica koja su pod uticajem sedative, lekova ili nekih opijata; te lica koja boluju od psihopatije, amnezije, kardiovaskularnih bolesti, lica koja imaju slab vid ili su, pak, preterano gojazna, jer se kod ispitivanja ovakvih osoba dobijaju pogrešni poligrami. Ove zabrane predviđa i navedeni Zakon o policiji", kaže naš sagovornik. 

Privatno otkrivaju koji od tri brata je ukrao novac

Poligraf se može iznajmiti i u privatne svrhe, ali to naravno nije validan dokaz na sudu, kaže Boža Spasić, advokat. Podseća da firme, parovi, porodice, pa čak i poznate ličnosti angažuju stručnjake koji se bave poligrafskim ispitivanjem kako bi proveravali svoje saradnike ili partnere. 

"Građani to koriste kada imaju nedefinisanu situaciju, Nedavno sam imao slučaj kada sam učestvovao u privatnom ispitivanju na poligrafu, gde su tri brata koja su imala biznis pokušala da otkriju koji od njih je ukrao 80.00 hiljda evra, jer su se svi zaklinjali jedni drugim da nisu. Jedan uopšte nije došao na poligraf i tu se otkrio krivac. Naravno, kada se to radi privatno,  to je dokaz za njih, ali nije dokaz na sudu", kaže Boža Spasić. 


Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte još

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

m

strucnjaci na poligrafu mogu da otkriju sta god, sa druge strane nekim strucnjacima ne teba poligraf uopste da bi otkrili sta se desava.

Bender d ofendr

Svaki profi pokeras vara poligraf kao nista

Duki

Poligraf je lako prevariti. Samo treba simulirati napinjanje misica kao pri vrsenju velike nuzde posle svakog pitatanja.