Pre samo par dana, na ovom aerodromu je uhvaćen jedan sredovečni makedonski državljanin koji je pokušao da krijumčari kokain u tečnom stanju, tako što je odeću u koferu sa kojim je putovao bukvalno natopio ovim stimulansom.
Carinicima je privukao pažnju jer je putovao iz Južne Amerike, iz Ekvadora, u torbi nije imao ni četkicu za zube, ni sredstva za higijenu, ni obuću, već samo mokru odeću koja je na rendgenu pokazivala čudnu boju.
Kada je kofer otvoren, osetio se jak miris kiseline, a putnik se pravdao da nije stigla da mu se osuši odeća pre putovanja. Izvršen je preliminarni test na prisustvo narkotika, kojim je otkriveno da je u pitanju kokain.
Andrija Raičević, šef smene, kaže da se ovakvi slučajevi uočavaju na osnovu iskustva carinika, operativnih podataka, korišćenjem rendgena, ali da je i destinacija sa koje putnik dolazi često indikacija za dalju proveru.
"Bilo je i u patikama, tu smo imali slučaj da je dečko doputovao iz Kolumbije, kod njega u prtljagu nije bilo ništa, ali prilikom ličnog pretresa je utvrđeno da nije čak imao ni uložak, đon je bio skroz izdubljen i u tom udubljenju se nalazio paket sa kokainom I u jednoj i u drugoj patici, bilo je više od kilograma ukupno", rekao je Raičević i dodao da se momak neobično polako i oprezno kretao, pa je i sam njegov hod bio sumnjiv.
Gutače droge, odnosno mule je teže prepoznati, odaju ih takođe destinacije sa kojih putuju, ali i tablete za zatvaranje koje nose sa sobom u prtljagu.
Aerodrom je karakterističan po pokušajima šverca predmeta manjih dimenzija, ali velike vrednosti, kao što su satovi, nakit, ali i veće količine novca.
Dešavalo se da putnici prođu kontrole na raznim evropskim i svetskim aerodromima, ali ih po sletanju na beogradski, naša carina uoči i spreči krijumčarenje.
“Imali smo situaciju da je putnik je iz Amerike krenuo, iz Čikaga, on je putovao Čikago-Njujork, Njujork-Frankfurt, Frankfurt-Beograd i kada je sleteo na beogradski aerodrom, na naše zadovoljstvo, mi smo pronašli sakriveno u tosteru devet skupocenih satova, to je bila vrednost preko 500.000 dolara, tako da takvih situacija ima mnogo, mnogo. Svi ovi skupoceni satovi koji se oduzimaju ovde na graničnom prelazu Aerodrom Nikola Tesla, svi oni budu čekirani i prodju neku kontrolu na nekom od evropskih aerodroma, ali ih mi sačekamo ovde i okončamo postupak”, rekla je šefica carinske ispostave aerodrom “Nikola Tesla”, Branka Popović.
Kod satova je carinicima indikativno ako u prtljagu uoče praznu kutiju, račun ili garanciju, bez obzira na to što putnik veruje da je siguran, jer je sat stavio na ruku. Inače, samo kutija “Rolex” sata vredi 500 evra!
Na rendgenu se sve vidi i to po bojama, iskusni carinik može da prepozna o kojoj se robi radi.
“Možemo da vidimo sve što ima u koferu, samo zavisi koje je gustine materijala, znači, ako je velika gustina tipa zlata, nakita onda je crna boja, teget boja, to nam je prvi indikator onda uzmemo kofer odnesemo tamo gde su oni naši stolovi za pretres i tamo otvorimo, potvrdimo samo ono što smo videli”, objasnio je carinik Stevan Vasić.
Što se tiče šverca novca, dozvoljeno je bez prijave iz zemlje izneti i u zemlju uneti 10.000 evra, a sve preko toga se mora prijaviti nadležnim organima. Ekstreman slučaj je jedna gospođa koja je putovala za Italiju, a u rukama je držala pleteni ceger sa 700.000 evra koje nije prijavila.
(MONDO/24sedam)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!