Prof. dr Tamara Džamonja-Ignjatović, predsednica Društva psihologa Srbije, sa Filozofskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu, kao i doc. dr. Ivana Peruničić Mladenović, sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Instituta za mentalno zdravlje, reagovale su na izjavu psihologa za MONDO o hirurgu optuženom da je brutalno pretukao ženu.

U objavljenom tekstu postoji niz izrečenih teza koje štete ne samo ugledu psihologa, nego stigmatiziraju osobe koje pate od depresivnog poremećaja i osobe koje se bave hirurgijom – plemenitom i humanom delatnošću bez koje mnogi ljudi ne bi bili živi, zdravi i funkcionalni. Objavljena izjava ("Inače, hirurzi su poznati u psihologiji po tome da sublimiraju svoju agresiju. Oni su stalno u bliskom kontaktu sa smrću, njima je povreda i smrt deo svakodnevnog života. Za njih ljudsko telo nije svetinja"), koja pored toga što nije tačna može dodatno da uznemiri ljude koji očekuju hiruršku intervenciju, a koji su već dovoljno pod stresom zbog bolesti i/ili procedure koja ih očekuje, navedeno je u objašnjenju prof. Džamonja Ignjatović i doc. dr. Peruničić Mladenović.

Dijagnostikovanje osobe koju prethodno niste videli ili pregledali da je depresivna, a ako je znate ili ste je pregledali onda je zabranjeno iznositi informacije u javnost (poverljivost garantovana zakonom) i objasniti depresijom nasilničko ponašanje šteti osobama koje stvarno pate i bore se sa ovim teškim emocijama i trpe svakako svojevrsnu društvenu stigmu. A na to dodatno naći opravdanje za nasilništvo u depresiji je sa aspekta psihologa neetički, neprofesionalno i potpuno netačno. Generalizacija na osnovu profesije ne može da bude opravdanje za nasilje prema ikome.

Iz teksta se može zaključiti da je to onda normalno što povlači da su svi hirurzi na svetu nasilnici, što apsolutno nije istina. Profil nasilnika postoji i poznat je, ta tema je veoma temeljno istraživana u psihologiji, i on nije vezan za profesiju nego za ličnost.