• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U MUP-U OSTALI ŠOKIRANI - DONEO MITRALJEZ KOJI ISPALJUJE 3.000 METAKA U MINUTU! Ovakve će biti kazne za nelegalno oružje

Autor Jana Desovski

Evo šta se dešava sa onima koji nelegalno oružje nisu predali u roku i kakve će biti kazne.

 Istekao rok za predaju oružja u Srbiji Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/MUP Srbije

Građani Srbije mogli su još danas da predaju oružje bez ikakve krivične odgovornosti, bez potrebe da se legitimišu, ostavljaju podatke o sebi i dokazuju poreklo oružja. Mogli su i da pozovu policijske službenike na adresu i tako predaju oružje. Ali šta se dešava posle ovog roka koji je istekao dana i koliko je ukupno i kakvog sve oružja predato do sada?

Građani Srbije su u okviru akcije "Predaj oružje", od 8. maja zaključno sa jučerašnjim danom, policiji predali ukupno 104.275 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava, rekla je za RTS Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala MUP-a Srbije.

Od početka akcije predato je 78.302 komada oružja, 4.085.000 komada municije i 25.914 komada minsko - eksplozivnih sredstava, a u te brojke uračunato je legalno, nelegalno i oružje i eksplozivne naprave koje su predate nakon smrti lica, rekla je Otović Pjanović. "Već u prvim danima legalizacije bilo je jasno da će premašiti dosadašnje legalizacije. Najviše oružja je predato u velikim gradskim centrima, odziv građana je na teritoriji Srbije zadovoljavajući", rekla je Otović Pjanović.

Ovo je, kako kaže, bilo u cilju da se preveniraju potencijalni tragični događaji. Posle današnjeg dana svi oni kod kojih bude pronađeno nelegalno oružje snosiće ozbiljne sankcije, a izmenama zakona predviđene su oštrije kazne zatvora. "Gatling mitraljez", koji ispaljuje 3.000 metaka u sekundi, zolje, šmajseri, protivtenkovske rakete... samo su deo predatog arsenala. I u MUP-u su iznenađeni svim onom što su građani predali, kao i količinom. Rok je prvobitno trebalo da istekne 8. juna, ali je produžen do 30. juna.

Naredba o hitnoj predaji nelegalnog oružja usledila je nakon hitne sednice Vlade Srbije posle pucnjave u školi na Vračaru i masakra u Mladenovcu, u kojima je ubijeno ukupno 18 ljudi. Prvobitno je predaja oružja trebalo da traje do 8. juna. Međutim, rok za predaju nelegalnog oružja produžen je do 30. juna naredbom ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, koja je stupila na snagu 8. juna.

I u MUP-u iznađeni onim što su sve građani predali

Ljudi su predavali sve i svašta, pa ne čudi što i u samom MUP-u iznenađeni i količinom i vrstom oružja koje se nelegalno našlo u posedu građana. "U postupku legalizacije građani su predavali oružje iz Prvog i Drugog svetskog rata, čak i i iz 1907. godine i oružje sa oznakom da potiče iz 1847. godine. Takođe i napunjene zolje, šmajsere, nagazne mine, štapin na koji je zakačeno 4,6 kilograma eksploziva, sistem za navođenje "maljutke", protivtenkovske rakete, ručni raketni bacači, engleski automat, prva bomba proizvedena. Najviše je predato automatskih pušaka i revolvera", rekli su ranije iz MUP-a za "Blic".

Mitraljez koji ispaljuje 3.000 metaka u minutu

I Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, komentarisao je početkom ovog meseca šta su sve građani predali od oružja. Govoreći na konferenciji za medije rekao je da je jedan čovek doneo i "gatling mitraljez". "Jedan čovek doneo nam je "gatling mitraljez" na prikolici. To je onaj rotirajući mitraljez koji ispali 3.000 metaka u minutu. Stavio ga je na prikolicu i doneo. Hvala mu na tome. Posle izmena zakona dobio bi 15 godina zatvora da smo mu to našli. Hvala čoveku koji je bio odgovoran i rasteretio svoju porodicu i sebe", rekao je Vučić tada.

Iznenađeni i količinom predatog oružja

U MUP-u kažu da jesu iznenađeni količinom oružja. "Ako se uzme u obzir činjenica da je u ovom postupku legalizacije predato znatno više oružja nego u svim prethodnim postupcima zajedno, možemo reći da smo iznenađeni. Međutim, imajući u vidu dva aktuelna događaja koja nisu svakidašnja i koja su u znatnoj meri uticala na svest građana da shvate rizike kojima su izloženi, možemo reći da smo i očekivali veliki odziv", rekli su iz Ministarstva unutrašnjih poslova za "Blic" par dana pre isteka prvobitnog roka za predaju.

Otkud toliko oružja u posedu građana

Na pitanje otkud tolika količina oružja u posedu građana, iz ovog Ministarstva odgovaraju da se najviše ilegalnog oružja koje su građani donosili ostalo je u domovima kao "zaostavština građanskih ratova na prostoru bivše SFRJ". Iz MUP-a ocenjuju da je ova akcija urodila plodom, i da će sa sigurnošću povećati stepen bezbednosti građana Srbije.

"Navedenu akciju ocenjujemo kao veoma uspešnu, u prilog čemu govori broj predatog oružja. Akcija je u znatnoj meri doprinela većoj bezbednosti svih građana Republike Srbije, i na sastanku u Briselu je od strane Evropske komesarke za Unutrašnje poslove istaknuto da je Srbija navedenom akcijom doprinela većoj bezbednosti svojih građana i cele Evrope", zaključuju iz MUP-a.

Šta posle isteka roka za predaju oružja

Građani su dakle do danas mogli da predaju nelegalno oružje bez ikakvih posledica. Ali, šta se dešava dalje? Posle ovog roka sledi usvajanje novog zakona, a kazne će biti rigorozne. Vlada Srbije naložila je Ministarstvu pravde da u okviru postojeće Radne grupe za izmene i dopune Krivičnog zakonika predvidi strože kazne (zatvor u trajanju do 15 godina) za svakog pojedinca kod koga se zatekne oružje koje ima u nelegalnom posedu, kako ono za koje nadležni organ izdaje oružni listi, pa i ono za koje nije predviđeno izdavanje oružanog lista od strane nadležnog organa- automatsko oružje i minsko-eksplozivna sredstva, podsećaju u MUP-u.

Kako dodaju, Ministarstvu unutrašnjih poslova je Zaključkom, takođe naloženo da u hitnom postupku izvrši reviziju svih izdatih oružanih listova, kontrolu rada svih streljana, kontrolu ispunjenosti prostorno-tehničkih uslova svakog vlasnika oružja neposrednom kontrolom po adresi prebivališta vlasnika oružja, kao i izmene i dopune Zakona o oružju i municiji koji će predvideti, znatno strože uslove, između ostalih i proveru ispunjenosti uslova na period od šest meseci do godinu dana umesto do sadašnjih pet godina.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova već priprema operative planove u cilju pronalaska oružja koje kod pojedinaca bude ostalo u nelegalnom posedu u cilju sprečavanja pojave nelegalnog oružja na teritoriji Republike Srbije u okviru Posebnog akcionog plana Evrope za EU, za period 2020-2025. godine, koji se odnosi i na implementaciju regionalne mape puteva za svo nelegalno oružje i kontrolu kretanja oružja na Zapadnom Balkanu (SALW)", dodaju.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:30
Predaj oružje
Izvor: MUP
Izvor: MUP

(MONDO/Blic)

Pročitajte i ovo

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Kolja

Mitralje o kome prica je bas taj iz 1897, znaci krntija koja je odavno van funkcije

beogradska seljačina

Svaka cura želiii daga vozaaa bar minuuutuuu

Shejtan

Cilj vam je da razoruzate narod,da nema sa cime,ne daj boze,da se brani.Tek sad ce biti trgicnih dogadjaja.Sto ne razoruzate one migrante u Subotici?