Crnogorske institucije nedavno su zaplenile veliku količinu mobilnih telefona u pretresu krivično-popravnih zavoda širom te zemlje. Nije nepoznata činjenica da zatvorenici pokušavaju na razne načine da sebi dobave sredstva koja su zabranjena u zatvorima, tako i u srpskim zatvorima, u kojima su se plenili mobilni telefoni, narkotici, ali i razni lekovi.
Nedavno su pripadnicima 'kavačkog' i 'škaljarskog klana' oduzeti telefoni koje su imali u pritvoru u Crnoj Gori. Ovakve zaplene postale su učestale u svim zatvorima, kako u toj državi, tako i u Srbiji. Bilo koji uređaj, kao i narkotici, oružje i oruđe zabranjeno je posedovati dok se osoba nalazi na izdržavanju kazne ili u pritvoru. Telefoni i narkotici veoma su cenjeni u zatvoru, a zatvorenici i njihove posete na domišljate načine pokušavali su da im dostave ove 'dragocenosti' u zatvor.
Najčešći se pokušaji šverca određenih stvari dešavaju prilikom dostavljanje paketa koji sadrže hranu i prozvode za ličnu higijenu. Uprkos brojnim pokušajima, zaposleni u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija, prvenstveno moraju da detaljno pregledaju pakete, koji ne smeju biti teži od 10 kilograma. Na tim pregledima najčešće su pronalaženi narkotici, koje dostavljaju svojim najmilijima koji se nalaze u zatvoru.
Možda jedan od najbizarnijih načina na koji su dvojica mladića pokušali da dostave narkotike svom prijatelju iza rešetaka desio se pre samo dva meseca kada su u pakovanje kečapa sakrili šest kesica droge hašiš.Pomenuti paket u zatvor je nosila starija žena, koja je išla u posetu unuku i koja je, ni kriva-ni dužna, mogla da se nađe u opasnosti i završi iza rešetaka. Ipak, istražnim radnjama utvrđeno je da su mladići (26) i (24) preko žene koja je išla u posetu unuku u zatvor u Negotinu pokušali da dostave narkotike skrivene u plastičnoj ambalaži. Ubrzo nakon toga su uhapšeni.
Rekordna zaplena 2019.
Rekordna zaplena, vredna više od 700.000 dinara, otkrivena je u Kazneno-popravnom zavodu u Nišu 2019. godine. Prilikom pretresa jednog zatvorenika pronađeno je čak 150 tableta buprenofina koji se koristi prilikom lečenja od zavisnosti heroina i kao zamena za ovu supstancu u zatvorima. Zamena za drogu je, ni manje ni više, bila skrivena u analanom otvoru zatvorenika koji se vratio iz sobe za posete, a lekovi su bili umotani u prezervativ.
Tablete u smokiju
Svega nekoliko dana pre ovog incidenta, dogodio se sličan, kada je u kesici smokija pronađeno čak 25 tableta iste marke. Kako je ranijih godina objašnjavano, zatvorenici narkotike kriju u voćkama, obući i odeći, upaljačima, markicama na razglednicama, ali i u knjigama i novinama. Nekoliko puta dogodilo se da posetioci dostave zatvorenicima knjige i novine, a da se u listovima krije praškasta materija, najčešće droga. Sve se to sprema ranije, kada se kupe dva ista novinska lista ili knjige, a određena stranica se udupla i u razmaku između te dve stranice sakriju se narkotici.
Možda jedan od najtežih i najzahtevnijih pronalazaka droga jeste kada se zatvorenicima dostavlja kikiriki, posebno u ljusci, i tada zaposleni u UIKS moraju da tovaraju svaku ljusku posebno kako bi proverili da li u nekoj od njih nema narkotika ili nekih drugih nedozvoljneih supstanici. Prethodno se crno kikirikija raspori ćiletom, u njega se spakuje paketić droge i onda se ponovo zalepi, kako bi izgledalo kao da nije otvoreno.
Pored narkotika, najveća dragocenost u zatvorima jeste mobilni telefon koji najčešće pokušavaju da prošvercuju kriminalci. Neka od najzanimljivijih mesta u zatvorima u kojima su zatvorenici skrivali mobilne telefone jesu đon od patika ili papuča, rupe u zidu i kreveti.
Tegle s turšijama, paste za zube
Pored ovih stvari, neka od mesta na kojima su pokušavali da sakriju neke od nedozvoljenih supstanci jesu i tegle sa turšijom, tubama od gelova i pasti za zube, puderima u prahu ali i prišiveno za unutrašnju stranu garderobe. Sve što su zatvorenicima donesu posete može biti potencijalno mesto za skrivanje nedozovljenih supstanci i drugih stvari i zato zaposleni u UIKS vrše detaljne provere, ali nije isključeno da se nekada promakne neka greška.
Kako je saopšteno iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, u skladu sa Pravilnikom o kućnom redu kazneno-popravnih zavoda i okružnih zatvora, za vreme izvršenja kazne osuđeni od ličnih stvari može posedovati, između ostalog, pribor za održavanje lične higijene, pribor za brijanje, ortopedska pomagala, pribor za pisanje, pribor za čišćenje odeće i obuće, stvari i literaturu za versku upotrebu, sopstvenu posteljinu, cigarete, kao i odeću i obuću za fizičku aktivnost.
"Od stvari čije posedovanje nije dozvoljeno u kazneno-popravnim ustanovama, osuđena lica pokušavaju uglavnom da unesu psihoaktivne supstance. Osuđena lica pokušavaju da to urade putem paketa koje dobijaju od svojih porodica ili drugih osoba koje su upisane u karton osoba kojima je poseta dozvoljena. Psihoaktivne supstance tako pronalazimo prilikom pretresa pristiglih paketa u prehrambenim proizvodima, u pastama za zube, raznim gelovima za higijenu i negu, puderima u prahu, garderobi koju im šalju porodice. U slučaju pronalaska, zavodi prave fotodokumentaciju. Fotografiše se pronađena psihoaktivna supstanca, kao i predmet, odnosno odeća u kojoj je ona otkrivena u pristiglom paketu. U skladu sa zakonskom procedurom, o svemu se obaveštava policija koja dolazi u zavod i preuzima pronađeni materijal. Ukoliko je psihoaktivnu supstancu pokušalo da unese lice koje je došlo u posetu, to lice se zadržava do dolaska policije“, rečeno je iz ove ustanove za Nova.rs.
Oni objašnjavaju da prema Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija, proizvodnja, posedovanje ili korišćenje opojnih droga ili psihoaktivnih supstanci spada u teže disciplinske prestupe što za sobom povlači disciplinsku odgovornost osuđenog. To znači da će osuđeno lice, koje se nalazi u poluotvorenom odeljenju, biti premešteno iz poluotvorenog u zatvoreno odeljenje. Ukoliko je lice u zatvorenom odeljenju, neke od disciplinskih mera su – ograničenje ili zabrana raspolaganja novcem u zavodu do tri meseca, kao i upućivanje u samicu.
Istaknuto je da se u svim kazneno-popravnim ustanovama primenjuju stroge bezbednosne procedure koje se odnose na prijem paketa, poseta, pretresa kako bi se sprečilo unošenje bilo čega što je nedozvoljeno. "U vezi sa prijemom paketa, osuđeno lice ima pravo na prijem paketa dvaput mesečno čija pojedinačna težina ne može biti veća od 10 kilograma. Svaki paket se pre uručenja pregleda u prisustvu osuđenog. Paket može da sadrži: stvari za ličnu higijenu, nekvarljive prehrambene proizvode, pečeno, kuvano ili prženo meso bez kostiju, povrće koje nije podložno kvarenju, keks bez fila. Namirnice koje se paketom upućuju ne smeju biti lako kvarljive i podložne oštećenju. Hrana, plastično posuđe i drugi predmeti koji se neposredno ili poštom dostavljaju moraju, u prisustvu osuđenog lica da budu pregledani pre njihove predaje. Donosilac paketa prilaže listu sadržaja paketa. Ako se u paketu nalaze stvari koje lice ne može da poseduje, one će se izdvojiti. Izdvojene stvari će se vratiti pošiljaocu ili predati posetiocu", objašnjeno je iz UIKS.
Za kraj ističu da ako težina paketa prelazi dozvoljenih 10 kilograma, lice lišeno slobode će u prisustvu službenog lica izdvojiti stvari. Ove stvari se vraćaju posetiocu ili pošiljaocu o trošku lica lišenog slobode.
BONUS VIDEO:
(Nova/MONDO/J.D.)
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)
Napadnut autobus sa fudbalerima Zvezde u Novom Pazaru! Bačen topovski udar, policija hitno reagovala