Dvojica muškaraca su navodno udarili dete i krili povređenu Danku u gepeku automobila, dok su istovremeno lagali njenog oca da je nisu videli. 

Vuk Stevanović, advokat, kaže da samo priznanje nije dovoljno da se neko osudi. "Kada telo nije pronađeno, optuženi za ubistvo može da bude osuđen, ako postoje drugi dokazi na osnovu kojih sud ocenjuje da je neko počinio zločin", kaže sagovornik za Mondo.

"U ovom slučaju DNK u kolima, a koji je veštačen jeste jak dokaz. Ako se utvrdi da pripada Danki može da se poveže sa počiniocima", navodi advokat podsećajući na primer nestale Ane Volš, čije telo nikada nije nađeno, a za čije ubistvo je osuđen njen suprug - Brajan Volš.

"Njeno telo nikad nije pronađeno, ali na osnovu drugih dokaza koji su nađen u kući - DNK materijala na oružju, njegovog kretanja kritičnog dana doveli su do presude. To su sve stvari koje mogu da ukažu da je neko lice počinilo zločin", ističe Vuk Stevanović.

"Ako se telo ne pronađe i nema mogućnosti da se izvrši obdukcija, to odbrani daje prostor da utiče na visinu kazne za potencijalne ubice. Ako se utvrdi da su ta lica na način, koji su sami opisali ubili dete, dobiće visoku kaznu", kaže advokat.

"U ovom trenutku je teško da procenjujemo unapred. Ako se skupe dokazi da su počinili delo na ovaj način ne mogu da dobiju blagu kaznu. Nije nužno da se nađe telo, ali drugi dokazi koji će potkrepiti presudu protiv njih moraju da budu dovoljno jaki. Istraga će pokazati koliko su ti dokazi jaki - DNK u kolima može da bude jak dokaz. Drugi dokaz je kretanje vozila, kao i to da su jedno od vozila koje je kružilo na tom potezu u kritičnim danima. Oni su se vraćali, to se poklapa sa njihovom pričom da su pokušali da sakriju telo, ali na organima je da utvrde to", ističe Vuk Stevanović.

Telo se traži na deponiji, a postoje informacije da je krajem marta prebačeno na drugu lokaciju. Osim pomenutog mesta i pojate, pretražuju se i komšijska dvorišta. Dronovi sa kamerama danonoćno nadleću teren. Načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić je rekao da jedan od ubica možda uradio nešto krajnje nedolično sa telom male Danke, ali nije precizirao na šta misli, kako ne bi ugrozio istragu.

Teško ubistvo

Advokat navodi da, ukoliko se pokaže da opisani način ubistva deteta jeste tačan počiniocima sledi velika kazna. "U pitanju je teško ubistvo gde je zaprećena kazna od 10 godina do doživotnog zatvora, ako tužilaštvo utvrdi da je to istina".

"Ako je davala znakove života i ako su je ubili onda možemo reći da je teško ubistvo. Sve okolnosti oko toga su otežavajuće i mogu uticati na veću kaznu. Ako se sve pokaže kao tačno stvara se argumentacija da takvim licama treba dati doživotni zatvor".

Na pitanje da li potencijalni izvršilac i saizvršilac mogu dobiti doživotnu kaznu advokat tvrdi sledeće: "Za saučesnika je moguća i manja kazna, ali on je sve to pratio i pomagao. To su okolnosti koje će se tek utvrđivati, sve ostalo su trenutno nagađanja".

"U slučaju da tužilac kvalifikuje teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja, zakon propisuje kaznu od dve do 12 godina, ako su bili pijani, možda probali da pobegnu i sakriju telo, sve to su otežavajuće okolnosti", kaže advokat i podvlačeći potencijalno svirepo ubistvo deteta, koje je možda nakon udarca autom bilo i živo.

"U ovoj nesrećnoj situaciji je bilo utešno videti da je policija reagovala kvalitetno i u rekordnom roku rešila ovaj zločin. Takođe sistem Amber alert se pokazao kao prava stvar s obzirom na to da je alarmirana naša javnost u kratkom roku", zaključuje Stevanović.

Jugoslav Tintor, takođe advokat, istakao je da auto koji se kreće 20 km/h ne može da usmrti dete. "Po pravilu, vozilo koje se kreće brzinom 20 km/h kada udari u bilo koju osobu, u konkretnom slučaju je dete, ne dolazi do momentalne smrti. To je nešto što se u praksi zna, jer ta brzina nije značajna da bi smrt nastupila trenutno", izjavio je advokat Jugoslav Tintor govoreći o okolnostima pod kojima je ubijena devojčica Danka Ilić.

Advokat Jugoslav Tintor kaže da bi ubijena Danka verovatno preživela da su osumnjičenih pružili pomoć devojčici nakon što su je udarili automobilom. "Ako pođemo od ovih utvrđenih činjenica, ja smatram da su dva važna detalja. Prva stvar je da je taj automobil od momenta zaustavljanja do momenta udara u devojčicu prešao 30 do 40 metara. I druga, tvrdnja ministra da se kretalo brzinom od 20 km/h. Po pravilu, dakle, vozilo koje se kreće tom brzinom kada udari u bilo koju osobu, u konkretnom slučaju je dete, ne dolazi do momentalne smrti. To je nešto što se u praksi zna jer brzina nije značajna da bi smrt nastupila trenutno" - rekao je advokat Jugoslav Tintor.

Psihijatar o ličnosti - ubica deteta

Časlav Ristić, forenzičar, kaže da su oni iz prekršaja prešli u zločin iz straha, komentarišući navodno davljenje deteta. "Oni su to uradili iz straha i da su tada bili pametni, odvezli je i ukazali joj pomoć sve bi bilo drugačije. Iz jednog dela - koje nije tako teško, koje je nehatno su otišli u zločin. Niko u saobraćaju ne ide na to da izvrši ubistvo".

Dr Snježana Toković, psihijatar, za Mondo kaže da je ovde možda reč o psihopatiji, ukoliko se ispostavi da su dete hladnokrvno zadavili. "To može biti psihopatija povezana sa alkoholom i narkomanijom. Može biti da su to uradili u afektu i iz straha, jer i ti koji su bolesni u svom delu ličnosti imaju i strah. Međutim, on je u svojstvu odbrane od problema ili kazne, koji su im u tom slučaju namenjeni".

Ponašanje kao alarm

"Psihopatija je predvorje psihoze zato što ona dugo vremena može da bude neopažena. U njihovom ponašanju je morao da bude simptom, koji je neko primetio - da li se druže, da li imaju prijatelje, da li imaju partnera? Ništa se ne dešava iz čista mira, mora da je primećeno nešto što odudara od uobičajenog. Psihopatije su najteže za lečenje - oni za sebe kažu da su zdravi, a psihijatar bolestan", kaže psihijatar i objašnjava da je sa takvim profilima teško raditi.

Sve informacije o ubistvu male Danke možete pratite na našem BLOGU UŽIVO.

BONUS VIDEO: Meštani Bora se opraštaju od sugrađanke Danke Ilić

Meštani Bora se opraštaju od sugrađanke Danke Ilić Kurir televizija