Kontroverzna pobuna Jedinice za specijalne operacije (JSO), koja se dogodila pre 23 godine, jedan je od događaja koji su izazvali najveći potres u petooktobarskoj Srbiji i, po mnogima, predstavlja početak rušenja vlade Zorana Đinđića i uvertiru za njegov atentat.
Pobuna tokom koje su "crvene beretke", jedna od najelitnijih jedinica u zemlji, otkazale poslušnost i blokirale auto-put u Beogradu, trajala je od 9. do 17. novembra 2001. Njome je rukovodio Milorad Ulemek Legija, iako formalno tada već nije bio komandant.
Navodni povod bilo je učešće pripadnika JSO u hapšenju braće Banović i njihovo izručenje Haškom tribunalu, zbog čega su tražili promene u državnom vrhu. Međutim, u pozadini tog slučaja kriju se sve političke drame i podele u Srbiji tog doba.
Tadašnji predsednik SRJ Vojislav Koštunica nije odmah komentarisao pobunu, da bi kasnije dao čuvenu izjavu o lekarima i uniformama.
Šta se zapravo desilo? U oktobru 2000. u Srbiji dolazi do velikih opozicionih demonstracija, kada je sa vlasti svrgnut Slobodan Milošević. Pripadnici JSO tog dana su bili na ulicama, ali nisu išli na demonstrante, čime su pružili podršku Demokratskoj opoziciji Srbije (DOS).
Uhapsili i izručili Miloševića Hagu
Godinu dana kasnije Milošević je 1. aprila uhapšen, u čemu su pripadnici JSO-a takođe učestvovali, a 28. juna 2001. i izručen Međunarodnom krivičnom tribunalu za ratne zločine. Taj događaj izazvao je veliku buru u DOS-u, širokoj koaliciji čiji su nosioci bili DS i DSS.
Tada dolazi do prvog otvorenog sukoba lidera dve stranke i najistaknutijih ličnosti DOS-a, Zorana Đinđića i Vojislava Koštunice, koji se protivio Haškom tribunalu. Đinđić potom u novembru odlazi u SAD, na sastanak sa tadašnjim američkim predsednikom Džordžom Bušom, a JSO učestvuje u hapšenju blizanaca Predraga i Nenada Banovića.
Pripadnici Jedinice su upravo taj događaj naveli kao razlog pobune, ističući da nisu znali koga hapse i zbog čega, a ispostavilo se da su Banovići bili bliski saradnici "crvenih beretki" iz rata u BiH.
Osim toga, došlo je do velike zabrinutosti među starijim sastavom Jedinice koji su bili mišljenja da će i na njih da dođe red i da će završiti u Hagu. Pala je definitivna odluka da se nešto preduzme. Tako je JSO 9. novembra otkazala poslušnost komandi, povukla pripadnike iz obezbeđenja ministara u Vladi Srbije i prekinula sve komunikacije sa nadležnima.
Na konferenciji za medije, u njihovom sedištu u Kuli, rečeno je da je "Jedinica obmanuta i navedena na izvršenje nezakonitog i protivustavnog akta, mimo svoje volje".
"S obzirom da zakon o saradnji sa Haškim tribunalom još nije donet, svaki takav akt smatramo nezakonitim, protivustavnim i odbijamo svako naređenje izdato u tom pravcu", naveli su.
Put između Novog Sada i Subotice blokirali su 10. novembra, a dva dana kasnije i auto-put kroz Beograd. Tada je pred njih izašao Zoran Mijatović, zamenik načelnika RDB-a, tražeći da čuje zahteve.
Tražili su smenu ministra policije Dušana Mihajlovića, navodno i vrha tajne policije, kao i donošenje Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Vojislav Koštunica nešto kasnije je izjavio da je revolt JSO-a "sasvim opravdan i normalan":
"Znači, recimo, kada protestuju lekari oni izađu u belim mantilima, a kada protestuju pripadnici JSO oni izađu u svojoj opremi i svojim vozilima. Mislim da je to sasvim u redu i da je to njihov način kako oni to ispoljavaju", rekao je tada Koštunica.
Đinđić: Imaju kredit kod mene
Čak je i Đinđić, neposredno posle pobune, doslovno rekao u jednom intervjuu: "Ti ljudi imaju kredit kod mene".
"Ko je uhapsio Miloševića - oni. Ko ga je poslao u Hag - oni. Pitanje je da li bi ta stvar tako išla i da li bi zemlja mogla pred svetom da se pojavi kao demokratska vlast, da nije bilo podrške i tih ljudi", rekao je Đinđić.
Međutim, premijer je tada izjavio i da "oni nisu pod kontrolom i da tu nema nikakvog spora", kao i da je tačno da je pobuna "bila situacija na ivici".
Prema tvrdnjama Dejana Milenkovića Bagzija, na početku suđenja "beretkama" krajem 2012. godine, u pobuni su učestvovali i pripadnici "zemunskog klana". Svedočeći kao saradnik tužilaštva, on je o tome rekao sledeće:
"Kad je JSO blokirala deo auto-puta u Beogradu kod 'Sava centra', dobio sam od Dušana Spasojevića specijalni zadatak. On mi je rekao da kupim cigarete i sendviče, pa da dovedem ljude koji bi to delili pripadnicima JSO. Svrha je bila da oni glume građane, da bi se pokazalo da je narod stao uz Jedinicu. I da ih bodri".
U junu 2019. Milorad Ulemek i još šestorica bivših pripadnika JSO su pravosnažno oslobođeni optužbi da su organizovali pobunu. I Apelacioni i Specijalni sud u Beogradu su jednoglasno utvrdili da se radilo o protestu.
Osim Legije i Zvezdana Jovanovića, koji služe maksimalnih 40 godina zatvora za druga krivična dela, optužbi su tada oslobođeni i Veselin Lečić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Vladimir Pocić i Mića Petraković.
Posle 18 godina ovaj kontroverzni slučaj je tako okončan zaključkom da izlaskom naoružanih pripadnika JSO na auto-put nije bila ugrožena bezbednost države i građana. Odnosno, da tadašnja Vlada, na čelu koje je bio pokojni premijer Đinđić, nije proglasila vanredno stanje.
Ocenjeno je i da su svedoci-saradnici Dejan Milenkovic Bagzi i Ljubiša Buha Čume, bivši pripadnici "zemunskog" i "surčinskog klana", svedočili u ovom postupku na osnovu posrednih dokaza. Takođe su i svedočenja lidera LDP-a Čedomira Jovanovića i bivšeg ministra policije Dušana Mihajlovića okarakterisana kao "naknadna sećanja", jer su u suprotnosti s drugim dokazima.
"Ponovo bih sve isto uradio"
Legija je u svojoj završnoj reči negirao da je bio organizator pobune, ponosno istakavši da bi opet sve isto uradio. Kao glavnog kreatora "političkog cirkusa", kako je nazvao optužnicu, prozvao je lidera LDP-a.
"U Kulu nisam došao kao rukovodilac pobune, već da budem uz svoje prijatelje i saborce. Nisam imao nikakvu ulogu ,sve dok nije došao premijer Đinđić i zatražio da razgovara sa mnom. To je najmanje što sam mogao da uradim, posle incidenata koje sam napravio šest meseci ranije (pucnjava u klubu "Stupica", prim.aut.) kada sam prokockao autoritet", rekao je bivši komandant "crvenih beretki".
On je dodao i da se trudio da reši problem između Jedinice i Vlade.
"Ako je to moja krivica, onda prihvatam da budem kažnjen. Čedomir Jovanović je bio zaštitnik zloglasnog 'zemunskog klana' u tadašnjoj Vladi, 'glavni lažov, dramaturg i kraljica drame!' U pozadini optužnice protiv JSO, koju nazivam političkim cirkusom, bili su interesi pojedinih moćnika pred izbore 2011. godine", rekao je tada Legija.
Legija je prethodno osuđen na 40 godina zatvora, između ostalog, zbog ubistva Đinđića. Okidač je povukao Zvezdan Jovanović, njegov zamenik, takođe osuđen na 40 godina zatvora.
Pripadnici JSO-a učestvovali su i u ubistvu Ivana Stambolića - Miloševićevog bliskog saradnika, kasnije protivnika, kao i u pokušajima atentata na Vuka Draškovića, lidera opozicionog Srpskog pokreta obnove, i ubistvu četiri člana te stranke na Ibarskoj magistrali.
BONUS VIDEO:
(Informer/Mondo/Aleksandra Virijević)
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
Partizan dobija 3.600.000 evra od Telekoma: Rasim Ljajić se oglasio zbog novog ugovora!