Slušaj vest

Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik kasnije rasformirane Jedinice za specijalne operacije, aprila 2018. godine izašao je iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, na koju je bio osuđen zbog pokušaja ubistva premijera Zorana Đinđića kod hale "Limes" 21. februara 2003. godine. On je poslednji put viđen u javnosti u julu 2022. godine na sahrani Milorada Bracanovića.

Tojaga je tog dana došao na Novo bežanijsko groblje u Beogradu, sa posla, iz pržionice kafe u kojoj je tada radio. Bio je jedan od nosača kovčega bivšeg oficira za bezbednost JSO. Po izlasku iz pritvora, strogo izbegava svaki kontakt sa novinarima, pa se iz tog razloga ne zna puno o njegovom trenutnom životu.

Željko Tojaga.jpg
Kurir Željko Tojaga

"Tojaga živi kao podstanar sa suprugom i dvoje dece, kojim nastoji da obezbedi krov nad glavom. Druži se samo sa proverenim prijateljima, a prema nezvaničnim informacijama, preselio se iz Beograda u Novi Sad", priča sagovornik Informera.

Prvobitno osuđen na 30 godina 

Presudom Specijalnog suda za organizovani kriminal od 23. maja 2007. godine, veće sudije Nate Mesarović osudilo ga je na 30 godina zatvora, ali je krajem 2008. Vrhovni sud prepolovio kaznu.

U obrazloženju odluke je navedeno da je procenjeno da je Tojaga učestvovao samo u jednoj radnji izvršenja krivičnog dela (pokušaj ubistva Đinđića kod tadašnje Hale "Limes" u Novom Beogradu), kada je sa Zvezdanom Jovanovićem Zvekijem (59) "zoljom" trebalo da puca na premijera. Međutim, od toga su odustali jer bi, kako je Jovanović rekao, "to bio masakr".

Tojaga je na suđenju izjavio da nije učestvovao u atentatu na Đinđića, navodeći da od 16. do 21. februara 2003. nije ni "silazio s Kopaonika". Na suđenju je pokazao i novinarsku fotografiju rekonstrukcije pokušaja ubistva premijera kod Hale "Limes", tvrdeći da "zoljom" nije moguće gađati automobil u pokretu sa bočne strane.

Dobro vladanje u zatvoru

"U početku je bio u strože čuvanom delu zatvora, ali je dobrim vladanjem stekao uslov za premeštaj u poluotvoreni deo, u kojem je imao slobodnije kretanje. Redovno je obavljao svoje zatvorske obaveze" rekao je sagovornik.

Tojaga je na početku suđenja duže vreme štrajkovao glađu u samici beogradskog CZ-a. On je štrajk počeo mesec dana nakon hapšenja, u februaru 2003. Jeo je samo hleb i pio vodu, zbog čega je smršao 20 kilograma. Na sudu je tvrdio da nikada nije video Dušana Spasojevića, da ne poznaje članove zemunskog klana i da jedino zna Milorada Ulemeka Legiju.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "ĐINĐIĆ MOGAO DA REŠI KOSOVSKI PROBLEM, SUMNJAM DA JE ZATO SUROVO UKLONJEN!" Lečić: Sada tek mogu da vidim, TO MU JE DOŠLO GLAVE

(Informer/Mondo/Aleksandra Virijević)