Sudjenje vlasniku studija glume Miroslavu Miki Aleksiću optuženom za polno zlostavljanje traje više od dve i po godine. Skoro isto toliko traje i suđenje Veljku Belivuku i njegovoj grupi, a suđenje je u junu prošle godine počelo zvanično ispočetka po drugi put zbog odlaska sudije u penziju.
U Višem sudu u Beogradu je u decembru prošle godine odloženo ponovljeno suđenje Zoranu Marjanoviću, optuženom za ubistvo svoje supruge Jelene Marjanović 2. aprila 2016. godine i zakazano je za 29. januar.
Ovo su procesi koji godinama privlače najveću pažnju medija, medjutim tu su i na stotine za javnost anonomnih parnica koje se protežu kroz godine. Pravda je spora i skupa, ali da li je i dostižna?
Na ovu temu govorili su advokat Radiša Roskić, kriminolog Ratomir Antonović i glavni urednik Kurira Rajko Nedić.
"Važno je da se saznaju epilozi sudskih procesa koji su veoma aktuelni poslednjih godina. Ali ipak, postoje propisi koji se moraju pratiti, a postoji i zakon koji ograničava trajanje ovih sudskih postupaka. Mora se uzeti u obzir i složenost postupka, jer se ne može isto suditi krađi i razbojništvu i organizovanom kriminalu", kaže Antonović.
Kriminolog dodaje da je u velikom broju slučajeva razlog za prolongiranje odlazak sudije sa slučaja iz raznih razloga, te se proces mora vratiti na sam početak.
"Pomenuta suđenja su procesi koji ulaze u treću godinu suđenja. Kod Aleksića se javila velika uznemirenost javnosti jer se godinama priča o zlostavljanju žena, ali onda se to sve sleglo i suđenje je krenulo. Na suđenju se sada slušaju svedoci odbrane, a otežavajuća okolnost je i to što je Aleksić u teškom zdravstvenom stanju", kaže Nedić.
On navodi da postoji mogućnost da on koristi svoje hemoterapije za izgovor za odugovlačenje suđenja, ali je i otkrio da je Aleksić tužio veliki broj medija, a nije se pojavljivao ni na parnicama gde je on tužilac.
"Dešavalo se i da prijavljuju veliki broj bombi zbog čega su se suđenja odlagala, a svoju ulogu je u tome imala i pandemija. Pokazuj se da jedan beogradski sudija ima između 700 i 2.000 slučajeva", otkrio je Nedić.
Sudije preopterećene
Na ovaj problem ukazuje i advokat Roskić.
"Kada sud krene sa ustanovljavanjem relevantnih činjenica i njihovim rasvetljavanjem, moramo imati u vidu preopterećenost sudija. Potrebna je kadrovska popuna sudova na svim osnovama. Pitanje je odgovornosti u radu sudija, to je veoma aktuelna tema. Suđenje se mora desiti u razumnom roku, to je osnovno ljudsko pravo", kaže Roskić.
On je objasnio i da je bilo pokušaja reformi kada su u pitanju Tužilaštva, a da su se organi koji procenjuju podobnost i kvalitet rada sudija osamostalili.
"U krivičnim predmetima u kojima ima 17 okrivljenih, postupak mora trajati dugo. Nisu u pitanju samo okrivljeni, već materijalni dokazi, veštačenja i svedoci", navodi Roskić.
Antonović kaže da osoba mora biti spremna na to da je sudski proces jedan dugoročan spor koji mora da pokaže zašo svoju meru daje jednom dokazu ili iskazu, a ne nekom drugom.
"Moramo da budemo svesni da kada su u pitanju ovakvi sudski postupci, situacija je kompleksna. Okolnosti se menjaju a moraju da dovedu do odugovlačenja procesa. Problem je i što nema dokaza seksualnog zlostavljanja, a nije ni sporan sam čin, mnoge stvari se mogu zavesti kao seksualno zlostavljanje", zaključio je on.
BONUS VIDEO:
(Kurir/Mondo/Aleksandra Virijević)
Partizan razbijen u Atini: Crno-beli nemoćni pred šampionom Evrope!
2 povećanja plate za prosvetare u 2025: Oglasio se Miloš Vučević nakon sastanka sa predstavnicima sindikata
Naravno da ću za Hrvatsku da navijam, svi majčini su mi Hrvati! Đoković otvorio dušu, zna da mu u Srbiji zameraju
Velika briga za Crvenu zvezdu: Mesec dana bez igrača koji je počeo skoro svaki meč
Željko Obradović ušao u halu prvaka Evrope, a onda je sve stalo! I Evroliga objavila kako se dočekuje veliki Žoc