Kriminalci nekoji pobegnu iz Srbije utočište uglavnom nalaze u zemljama koje su dobro povezane sa Južnom Amerikom, odakle im stiže kokain koji oni nastavljaju dalje da preprodaju kako bi mogli da opstanu u "bekstvu", koje samo po sebi iziskuje mnogo novca, objašnjava za Dejan Radenković, nekadašnji inspektor UKP-a.
Osobe koje se bave ilegalnim radnjama često se skrivaju od suparničkih ekipa koje ih jure kako bi ih ubili, kao i od policije.
Poslednjih godina u Španiji je uhapšen veliki broj srpskih državljana koji su se nalazili na Interpolovoj poternici, prema rečima našeg sagovornika, ta zemlja je dominantna za skrivanje upravo zbog luke u kojoj kriminalcima sa Balkana stiže kokain. On je objasnio da kriminalci kada pobegnu iz zemlje koja ih potražuju troše znatno veću količinu novca zbog čega im je neophodno da utočište nađu u državama koje su podložnije korupciji kako bi mogli da nastave da zarađuju od kriminalnih radnji.
Dejan Radenković je objasnio da je Španija jedna od najzastupljenijih država u kojima se kriminalci iz naše zemlje skrivaju, ali da nije jedina, Turska i Dubai takođe su vrlo popularni poslednjih godina među kriminalcima sa Balkana.
"Na bekstvo u inostranstvo se uglavnom odlučuju visokorangirani kriminalci koji su povezani sa švercom kokaina jer njegova cena nikada ne pada. Da bi opstali u toj nameri, kriminalcima je potrebna izuzetno velika količina novca, zbog toga je neophodno da oni nastave da se bave kriminalnim radnjama kako bi to sve mogli da finansiraju. Tu glavnu ulogu imaju službe kao što su Evropol i Interpol koji uglavnom zajedno sarađuju na lociranju određene osobe", rekao je sagovornik.
Pasoši sa ukradenim identitetom
Radenković je u razgovoru objasnio kako izgleda bekstvo kriminalaca i šta je sve neophodno da oni urade pre nego što otpočnu novi život u drugoj zemlji. Dejan je istakao i da je jedan od najbitnijih faktora da država u koju beže bude ona u kojoj članovi te Organizovane kriminalne grupe (OKG) imaju kontakte sa lokalnim kriminalcima. Takođe je istakao da je važno da OKG ima uticaj na organe reda koji će pomoći u njihovom prikrivanju.
"Jedan od prvih koraka koje načine kada shvate da će morati da pobegnu jeste nabavljanje pasoša. Visokorangirani kriminalci ne kupuju falsifikovane pasoše, to je apsurd. Oni kradu identitete ljudi koji postoje i prave putne isprave sa regularnim tuđim podacima, ali sa slikom čoveka koji treba da ga koristi u nekom narednom periodu. Balkanski kriminalci uglavnom koriste pasoše Republike Hrvatske. Postoji sprega između kriminalaca i zaposlenih u institucijama koji im pomažu u zamenu za novac da dođu do dokumenata. Nažalost, i to je država koja je podložna korupciji jer neretko iz određenih institucija pomažu ozloglašenim kriminalnim grupama i njihovim članovima da dođu do potrebnih dokumenata", objasnio je Radenković.
Kako kriminalci biraju najpodobniju državu za skrivanje
Radenković je pojasnio koje su to još zemlje, pored Španije, gde se naši državljani sa poternice osećaju najsigurnije i prema kojim parametrima oni biraju sledeće mesto svog boravka.
Kriminalcima su dve stvari ključne u odabiru države u kojoj će se godinama kriti, a to su:
- Logistička podrška lokalnih organizovanih kriminalnih grupa
- Uticaj organizovanih kriminalnih grupa na organe reda i ostale državne institucije koje pomažu u njihovom skrivanju
Turska je pogodna zbog operacija
Dejan Radenković objasnio je uticaj korupcije određene države na kriminalce i nadovezao se da je Turska postala popularno utočište domaćih zločinaca.
"Prethodnih godina mnogi članovi OKG-a bežali su i u Tursku jer su tamo sa većom količinom novca mogli da dobiju i njihovo državljanstvo. Turska je mnogima odgovarala i kao privremeno rešenje zbog plastičnih operacija, koje kriminalcima promene lični opis", kaže on.
Dubai biraju i pored niske stope kriminala
Interesantna činjenica je da je Dubai država sa 0 posto kriminala, zbog toga su mnogi odlučili da se presele u tu državu kako bi opstali.
"Život u Dubaiju je izuzetno skup, te se tamo kriju samo najmoćniji. Kriminalac koji se odluči za beg u Dubai je uglavnom onaj čije je život izuzetno ugrožen. U slučaju da suparničke kriminalne grupe žele njegovo ubistvo, u Dubaiju je skoro nemoguće da se to dogodi. To je država koja je u potpunosti dekriminalizovana, niko sa sobom ne nosi oružje, a i najsitniji zločini se kažnjavaju vrlo visokim kaznama zatvora, u kojima boravak nije ni malo prijatan", objasnio je sagovornik.
Porodica najslabija tačka "odbeglog" kriminalca
Iako mnogi misle da je život kriminalaca u bekstvu idiličan, situacija i nije baš takva. Dejan Radenković je objasnio da bez obzira na veliku količinu novca kojom pojedini kriminalci raspolažu, oni neprestano moraju da budu na oprezu, a najviše ispaštaju njihove porodice.
"Najslabija tačka svakog kriminalca koji se nalazi u bekstvu je upravo njegova porodica. Suparničke ekipe, ali i bezbednosne službe, uvek prate kretanje porodice, ljubavnica i najbližih prijatelja određenog kriminalca jer je pitanje vremena kada će se oni spojiti kako bi se videli i određeno vreme proveli zajedno. Mnogi su ubijeni ili uhapšeni upravo preko praćenja porodice", zaključuje Radenković.
BONUS VIDEO:
(Blic/Mondo)