Veliki požar izbio je u sredu 5. avgusta u Deliblatskoj peščari u mestu Šumarak u južnom Banatu, a na društvenim mrežama pojavili su se već brojni, dramatični snimci. Gust oblak dima vidi se iz više delova južnog Banata, uglavnom iz Smedereva i delova Pančeva, a zbog dramatične situacije u tom delu Srbije će Vojska Srbije učestvovati u gašenju požara u Deliblatskoj peščari kako je večeras najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je to saopštio prilikom obraćanja na svečanoj ceremoniji povodom dočeka pripadnika Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koji su učestvovali u gašenju požara u Španiji. Vatra je zahvatila više od 500 hektara šume i ne prestaje da se širi.
Pogledajte fotografije požara u Deliblatskoj peščari
Snimci požara u Deliblatskoj peščari
Požari u Deliblatskoj peščari se ne smiruju danima unazad. Situacija se dodatno pogoršala izbijanjem novog požara u sredu 5. avgusta oko 14 časova.
Prizori iz Deliblatske peščare i njene najbliže okoline su apokaliptični. Na udaru su brojna sela u najbližoj okolini, na društvenim mrežama građani prijavljuju da otežano dišu i da pada crni pepeo sa neba koji vetar raspršuje.
Pomoćnik ministra i načelnik Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Luka Čaušić izjavio je u sredu 5. avgusta da je požar u Deliblatskoj peščari izbio oko 14 časova i da se bro proširio na više od 300 hektara. Požar je izbio na oko kilometar od područja na kojem je 22. jula uspešno lokalizovan i ugašen veliki požar, a u međuvremenu je vatra zahvatila i više od 500 hektara šume.
“U gašenju požara trenutno učestvuje više od 80 pripadnika Sektora za vanredne situacije, dobrovoljnih vatrogasnih društava i 'Vojvodinašuma', dok su iz vazduha angažovana tri helikoptera Ministarstva unutrašnjih poslova Kamov Ka32, H215 Super Puma i H145. Očekujemo i dolazak teške mehanizacije za izradu protivpožarnih proseka, kako bismo zaustavili dalje širenje vatre.
Danas smo na teritoriji sela Lučica kod Požarevca imali tragičan slučaj u kojem je jedno lice stradalo usled požara koji je samo izazvalo. To je najteža posledica neodgovornog ponašanja i zato još jednom pozivam sve građane na maksimalan oprez“, poručio je Čaušić.
BONUS VIDEO:
