Božović, koji je letos posle dvostrukog ubistva koje je počinio žandarm iz Kraljeva nasledio generala Bratislava Dikića na čelu Žandarmerije, za "Blic" priznaje da je od 2.900 pripadnika Žandarmerije čak 400 primljeno bez selektivne obuke koja podrazumeva bezbednosnu proveru, psihološke testove i testove fizičke izdržljivosti i prilagodljivosti.
Od kada je preuzeo jedinicu Božović je Sektoru unutrašnje kontrole (SUK) poslao izveštaje za 15 sumnjivih slučajeva kriminalnog ponašanja pripadnika jedinice.
On navodi da ima žandarma koji imaju krivični dosije, i to nije mali broj, ali je manji broj onih koji su osuđeni.
"Da bi pripadnik Žandarmerije dobio otkaz, mora da bude osuđen na zatvorsku kaznu veću od šest meseci", objašnjava Božović.
On navodi i da je svestan da je sada sva odgovornost za ponašanje žandarma na njemu, ali tvrdi i da su svi problemi koji postoje u jedinici nasleđeni i stvarani godinama.
"Zato je sprovedeno vanredno psihološko testiranje svih pripadnika jedinice. Svi sumnjivi pojedinici posle toga su bili upućeni na ciljani lekarski pregled. Rezultat toga je da je na osnovu izveštaja lekara službeno oružje oduzeto od 23 žandarma, da su pokrenuti postupci da im se oduzme i privatno oružje, kao i da se premeste na druge poslove", objasnio je Božović.
On navodi da je o svim saznanjima o nezakonitom ponašanju pripadnika jedinice obavestio SUK i nadležne uprave.
"Očekujem da će usvajanje nove sistematizacije s novom organizacijom rada i novim kadrovskim rešenjima doprineti sređivanju stanja. Sređivanje stanja u Žandarmeriji je proces koji ne može da se reši za tri meseca, on je počeo i očekujem podršku kabineta direktora i ministra policije", rekao je Božović.
On kaže i da je predložio izmene Zakona o policiji koje se odnose na radni odnos i disciplinski postupak.
"Tražio sam i da se pravilnikom utvrde opšti i posebni uslovi za prijem i premeštaj u Žandarmeriju, kao i da te uslove definišu lekari i psiholozi", kaže Božović.
U niškom odredu, nakon sagledavanja stanja zbog svih vanrednih događaja, među kojima je i ubistvo koje je počinio žandarm Aleksandar Rajičić, Direkciji policije predložiću određene kadrovske izmene, kao i da se utvrdi odgovornost za stanje u jedinici, navodi Božović.
Na pitanje šta je sa pripadnicima Žandarmerije protiv kojih se vodi istraga za najteža krivična dela, Božović podvlači da ne može da daje objašnjenja, jer istrage u tim slučajevima nisu završene.
"Žandarmi niškog odreda koji su pod istragom SUK i dalje su u jedinici, jer još nisu procesuirani, zbog toga ja o njihovoj krivici ne mogu da govorim", kaže Božović.
Premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić pojasnio je danas da se bezbednosna provera policajaca ne obavlja kada oni prelaze iz jedne u drugu jedinicu, već kada konkurišu za posao u policiji.
"To je stvar načina na koji je jedinica formirana i regulative koja se odnosi na to. Ja sam s direktorom policije Miloradom Veljovićem razgovarao o planu kako da se izvrši dodatna bezbednosna i psihofizička provera, naručito pripadnika specijalnih jedinica", rekao je premijer.
Dačić je dodao da godinama nije bilo lekarskih pregleda policajaca i podsetio da su pojedini učestvovali u ratu.
Predsednik Vlade je naveo da će biti predložene izmene podzakonskih akata, a možda i zakona koji regulišu tu oblast.
Dačić je rekao da će se izmeniti organizacija celog sistema kojom će se formirati posebna služba za borbu protiv narkotika i posebna služba za borbu protiv terorizma i ekstremista.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine