Odluku o tom predlogu sud će doneti sutra, kada bi moglo da se očekuje i zakazivanje završnih reči ukoliko ne bude novih dokaznih predloga.

Na današnjem suđenju veštak grafolog veštak potvrdio je da faksimil optuženog Maričića, koji je u to vreme bio komadant jedinice, ne odgovara potpisima na dokumentima koje je dostavila Bezbednosno informativna agencija.

Zbog toga je odbrana zatražila izuzeće te dokumentacije, za koju tvrdi da je falsifikovana, kao i jer je sudu dostavljena tek na kraju suđenja, a postupak protiv te grupe optuženih traje skoro šest godina.

Optuženima se stavlja se na teret izvršenje krivičnog dela oružana pobuna iz tada važećeg Krivičnog zakona SRJ.

U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Đinđića da prekine sa pobunom.

Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput.

Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.

Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.

Protest JSO je prekinut nakon što su Petrović i Mijatović podneli ostavke, dok Mihajlović to nije učinio.