KO SU BAHATI VOZAČI U SRBIJI? Mladi izazivaju nesreće u pijanstvima, a roditelji čine sve da deca prođu BEZ KAZNE!

Samo tokom prethodne godine policija je registrovala više od 2.000 prekršaja.

Četvrtinu poginulih u saobraćaju čine mladi i to između 18 i 30 godina. Zbog njih je pre tri godine i zakon promenjen. Izmene predviđaju ograničenja za vožnju motora ili kola snage jače od 80 kilovata. Međutim, deo odgovornosti, je i na roditeljima.

Tragedije u kojima su glavni akteri pijani vozači, a ishod smtonosan, sve češće potresaju Srbiju. Oni koji nemilosrdno gase živote drugih, neretko dobijaju blage i neadekvatne kazne za zlodela koja počine.

Pojedinci rešenje vide u izmeni zakona, i to na način da se ovakav presput kažnjava kao i ubistvo, a neki smatraju da je i preventiva od presudnog značaja.

Neretko se za volanima nađu oni koji voze preko 100 km/h i to u alkoholisanom stanju, misleći da baš njima ništa loše ne može da se desi. Postavlja se i ključno pitanje, a to je da li su roditelji načini propust u vaspitanju deteta što ima za posledicu bahato ponašanje.

Stručnjaci smatraju da je još strašnije od saobraćajki ponašanje roditelja koji nakon toga uzimaju skupe advokate i lišavaju odgovornosti svoju decu.

"To je promena ponašanja učesnika u saobraćaju. Na primer bilo dobro ako bi počelo sa saobraćajnim obrazovanjem i vaspitanjem dece od malih nogu", kaže stručnjak za bezbednost u saobraćaju Milan Božović i dodaje:

"Onog trenutka kada steknu pravo da upravljaju vozilom da već imaju izgrađene stavove o rizicima u saobraćaju".

"U početku se ljudi opuste usled uzimanja alkohola, postaju pričljivlji i otvoreniji, ali kasnije dolazi do onoga što je vrlo tipično kao što je nerazgovetan govor, loša moć opažanja, usporena motorika", navodi psihoterapuet Biljana Ćulafić o pijanstvu kao uzroku nesreće.

Ističe da je nekada brza vožnja i bahato ponašanje odgovor i bunt na loše odnose u porodici

(Mondo/Kurir TV)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.