otporan na dokaze

KO JE VELJA NEVOLJA, GOSPODAR TRIBINA? Bio umešan u ubistvo, pa oslobođen! Imao pomoć iz VRHA DRŽAVE

Autor Marija Ivetić

Belivuk je jedan od vođa navijača "Partizana", tačnije podgrupe "Janjičari", a policijskim organima reda poznat je već godinama unazad.

Izvor: Kurir/Zorana Jevtić

Veljko Belivuk, zvani Velja Nevolja, uhapšen je na beogradskom aerodromu zajedno sa Markom Miljkovićem, sa kojim je doputovao iz Crne Gore, gde su prema informacijama bezbednosnih službi te zemlje bili gosti Radoja Zvicera, navodno, jednog od vođa "kavačkog klana".

Belivuk važi za jednog od najopasnijih ljudi iz našeg podzemlja, više puta je osuđivan i za nasilničko ponašanje, a bio je najbliži saradnik Aleksandra Stankovića zvanog Sale Mutavi, koji je likvidiran u oktobru 2016. godine u blizini Okružnog zatvora nakon što je u društvu Belivuka završio trening u teretani.

Mediji su o Belivuku pisali kada je iste godine sa Darkom Ristićem napao direktora FK Partizan Miloša Vazuru i pripadnike njegovog obezbeđenja. Sigurnosne kamere snimile su kako Belivuk udara laktom u lice Vazurinog telohranitelja od čega je ovaj pao na zemlju. On i još jedan član grupe Darko Ristić nastavili su da ga šutiraju petom u glavu posle čega je on ostao da leži na betonu gotovo nepomičan.

Njemu je suđeno i zbog optužbi da je pomagao u ubistvu karatiste Vlastimira Miloševića u januaru 2017. godine, ali je nakon dokaznog postupka – oslobođen.

Međutim, niz spornih radnji obeležio je postupak protiv Belivuka. Prvobitno osumnjičen za teško ubistvo, on je optužen, a potom i oslobođen za mnogo blaže krivično delo – pomaganje u ubistvu Vlastimira Miloševića. Njegov DNK trag nađen na automobilu korišćenom prilikom ubistva nije bio dovoljan za osuđujuću presudu. Promenjeni nalaz sudskog veštaka „uklonio“ ga je sa mesta zločina. Pojedini dokazi nisu ni stigli na sud – pošto ih je kontaminirao policajac tokom uviđaja. Tužilaštvo nije utvrdilo da li je „izvesni Vučko“ sa kojim je Belivuk komunicirao zapravo Nenad Vučković Vučko, pripadnik Žandarmerije. Inače nezaposlenog Belivuka, na suđenju je branio petočlani tim uticajnih advokata.

Niko nije osuđen za brutalno ubistvo koje je potreslo javnost, a oslobađanje Belivuka ostavilo je otvorena pitanja o kontroverzama koje su pratile ovo suđenje.

Sumnja se da je bivša državna sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova Dijana Hrkalovića pomogla da Velja 2018. bude oslobođen za ubistvo Miloševića. Kako izvor Kurira otkriva, operativnim radom koji je sprovođen nad Belivukom istražitelji su otkrili da je Hrkalovićeva, pred zločin koji se dogodio u centru Beograda 30. januara 2017. godine, poslala poruku Belivuku u kojoj je pisalo: "Oni ili mi".

Izvor: Kurir/Zorana Jevtić

Protiv Belivuka je bila podneta i krivična prijava zbog sumnje da je bio umešan u demoliranje kafića Aleksandra Vavića, jednog od vođa Partizanove navijačke grupe Alkatraz. Tužilaštvo je, međutim, odbacilo krivičnu prijavu.

Prva pravosnažna presuda Belivuku je od marta 2016. godine kada mu je Apelacioni sud potvrdio kaznu od pet meseci i 15 dana zatvora zbog napada na dvojicu maloletnika na splavu "Blejvoč" u oktobru 2007. godine.

Belivuk je osuđen za nanošenje teških telesnih povreda B. M. Iste noći, u butinu je hicima iz pištolja ranjen i prijatelj B.M., D. D. Tužilaštvo je Nevolju prvobitno teretilo da je udario pištoljem po glavi B.M, oborio ga i nastavio da ga udara metalnom barskom stolicom, nakon čega je zapucao u pravcu Ds D. i ranio ga. Sukob je kvalifikovan kao ubistvo u pokušaju. Ipak, nakon što su oštećeni promenili iskaze, a optužba za posedovanje oružja zastarela, sud je Belivuku sudio jedino za nanošenje teških telesnih povreda. Za to je i osuđen prvostepeno 2015, i pravosnažno 2016 godine.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo)