Danas je u najvećoj međunarodnoj akciji u Evropi uhapšeno više od 800 osumnjičenih kriminalaca i zaplenjeno preko 48 miliona dolara u gotovini i kriptovalutama. Kako prenose mediji, ovu akciju je FBI sproveo nakon dve godine planiranja, a zbog nje je zavladala panika i između srpskim kriminalcima.
Naime, otkriveno je da je FBI preko lažne aplikacije, koju su uspeli da im podmetnu, pratio sve njihove poruke. Kriminalci su mislili da se dopisuju preko kriptovane aplikacije kojoj niko ne može da pristupi, ne znajući da ju je upravo FBI podmetnula preko svedoka-saradnika.
FBI je godinama tajno vodio i kontrolisao kriptovanu aplikaciju za komunikaciju zvanu ANOM koju koriste kriminalci širom sveta, kako bi prikupljao poruke koje razmenjuju i pratio sve njihove aktivnost! Kako je saopšteno, prikupljeno je više od 20 miliona poruka na više od 11.800 uređaja koje su koristili kriminalci. Ova akcija nazvana je kodnim imenom "Trojanov štit".
Preko svog svedoka-saradnika FBI je sistem ANOM prvo podmetnuo kriminalcima u Austriji kao novu, šifrovanu komunikaciju koju niko ne može da prati, prisluškuje i "uđe u nju". Ova aplikacija munjevitom brzinom postala je popularna u zemlji, a procenjuje se da je više od 10.000 kriminalaca iz preko 90 zemalja skinulo ovu aplikacij, a najviše su je navodno koristili kriminalci iz Nemačke, Španije i Srbije.
Kriptovane aplikcije za komunikaciju koristili su i Veljko Belivuk i njegova kriminalna grupa, a nakon njihovog hapšenja otkriveno je da je neko "stvorio lažnu verziju njihove komunikacione aplikacije, učitao je na telefone, a zatim prodao putem 'neovlašćenih' kanala". Tada se nije znalo da iza svega stoji FBI.
Naša policija se nakon hapšenja Belivukove grupe dokopala njihovih telefona sa šifrovanim aplikacijama za komunikaciju i izvukla brojne poruke i fotografije mučenih i ubijenih muškaraca koje su međusobno razmenjivali.
Grupa Velje Nevolje preko aplikacije koristila je pseudonime, a inspiracija su im bila imena iz serija, filmova i crtaća.
"Svoja kodna imena su vrlo često menjali, neki čak i na dnevnom nivou. Toliko su bili oprezni. Neka od imena kojima su se navodno služili su i Betmen, Spajdermen, Supermen, zatim imena starleta, tenisera, fudbalera, glumaca", ispričao je tada izvor upoznat sa slučajem.
Kako su naveli stručnjaci, aplikacija radi po principu da poslata poruka posle čitanja nestane, trajno se uništava, i da zato ne može da bude presretnuta. Međutim, ono što nisu znali je da, ukoliko su koristili FBI verziju ove aplikacije, sve poruke dolazile su i njima.
Zamenik izvršnog direktora EUROPOL-a Žan-Filip Lekuf potvrdio je danas da je u okviru međunarodne policijske operacije u Evropi uhapšeno više od 800 osumnjičenih kriminalaca i zaplenjeno preko 48 miliona dolara u gotovini i kriptovalutama.
U toj operaciji su, pored EUROPOL-a i policija 16 evropskih država, učestvovali američki FBI, kao i policije Australije i zemalja Južne Amerike, Azije i Bliskog istoka.
(MONDO)