Brat od tetke Darka Šarića, Željko Vujanović, formalno je u pritvoru koji mu je određen još 2014. godine: Međutim, proteklih sedam godina on se kretao kao slobodan čovek. Kako se osnovano sumnja, Vujanoviću je to omogućio Miloš Ilić (37) iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, koji mu je za mito od 200 evra po potrebi "isključivao" nanogicu.
Željku Vujanoviću je 2014. godine, u okviru postupka koji se vodi protiv okrivljenog Darka Šarića za organizovano krijumčarenje narkotika, određen kućni pritvor za čiju kontrolu je bio zadužen Miloš Ilić, poverenik Kancelarije za alternativne sankcije pri Upravi za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde.
Kako se saznaje, Ilić je razvio prijateljski odnos sa Vujanovićem, kojem se, kako navodi osoba bliska istrazi, iskreno divio. Šarićev rođak mu je za isključivanje elektronskog nadzora odnosno za uslugu slobodnog kretanja, redovno plaćao po 200 evra.
"Toliko su se sprijateljili da je Ilić Vujanoviću služio praktično kao asistent i činio mu različite usluge, na primer novčane uplate i slično", navodi izvor.
Zaključujući da je Ilić Vujanoviću omogućio slobodno kretanje došlo je do bezobzirnog izigravanja zakona, jer je Vujanović sedam godina pritvora proveo - na slobodi.
Miloš Ilić uhapšen je pre nedelju dana zbog zloupotrebe službenog položaja, odnosno, zbog primanja mita od osuđenika koji su izdržavali kaznu u kućnom pritvoru, to jest nosili nanogicu. Na spisku kriminalaca kojima je omogućio da se slobodno šetaju je i Željko Vujanović.
Mesto Vujanovića u Šarićevoj piramidi
Željko Vujanović je od hapšenja u akciji "Balkanski ratnik" 2010. godine bio u pritvoru, pri čemu je 2014. prebačen u kućni pritvor sa nanogicom. Vujanović je u oktobru prošle godine pravosnažno osuđen zbog krijumčarenja kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu.
Kako je presudom utvrđeno, Vujanović je sa Šarićem i Goranom Sokovićem organizovao kriminalnu grupu za krijumčarenje 5,7 tona kokaina. Željko Vujanović je u aprilu ove godine odveden na izdržavanje zatvorske kazne od 14 godina, ali je već posle dva meseca vraćen u kućni pritvor - bolje reći "kućnu slobodu" - pošto je presuda ukinuta.
Pošto je pravosnažna presuda po kojoj je otišao u zatvor ukinuta, vraćen mu je status koji je imao pre te presude, a to je kućni pritvor. Međutim, zahvaljujući saradniku Milošu Iliću, Vujanović je gotovo svih sedam godina bio slobodan čovek.
Darko Šarić zbog Vujanovića napravio haos u sudnici
Pre tri godine na suđenju u Specijalnom sudu Darko Šarić je napravio haos zbog dokaza prisluškivanog razgovora telefonskog razgovora Darka Tošića i Željka Vujanovića, kojim dogovaraju isporuku dve tone kokaina.
Tada je pisano o tome šta se desilo iza zatvorenih vrata na pomenutom suđenju.
"Vi ste pristrasni! Tražim vaše izuzeće", vikao je Šarić, treskajući rukama o pult sa kojeg je govorio.
Predsedavajući sudija Siniša Petrović je nekoliko puta opominjao Darka Šarića da se tako ne ponaša i da može da ga kazni.
Šarić je, međutim, vikao i bio agresivan zbog odluke sudije Petrovića da odbije zahtev odbrane da se iz dokaza izuzmu presretnuti telefonski razgovori i zapisnici o pretresanju prostorija optuženih. Odbrana je više puta pokušavala da dovede u pitanje ove dokaze, ali sud je zaključio da su oni prikupljenji u skladu sa zakonom.
Istovremeno, sud je odbio i predloge Tužilaštva za organizovani kriminal da se izvedu kao dokazi prisluškivani razgovori Darka Šarića i trojice njegovih saradnika koji bi opovrgli njihovu odbranu iznesenu pred sudom.
Na taj način je odbijen dokaz prisluškivani razgovor Darka Tošića i Željka Vujanovića kojim dogovaraju isporuku dve tone kokaina.
Takođe, nije prihvaćen ni razgovor Darka Šarića i Bobana Stojiljkovića koji su u svojim odbranama tvrdili da se i ne poznaju. U razgovoru koje je tužilaštvo ponudilo kao dokaz oni prisno razgovaraju i pričaju o izgradnji jedne pumpe.
Ilić puštao i druge da se slobodno kreću
Podsetimo, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije, u saradnji sa Bezbednosno-informativnom agencijom, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu uhapsili su prošle nedelje Miloša Ilića, odgovorno lice odeljenja pri Upravi za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivična dela primanje mita, zloupotreba službenog položaja i trgovina uticajem. Uhapšeni su i Željko Vujanović, D. M. i G. Đ. koji se terete za krivično delo davanje mita.
Miloš Ilić je, kako se osnovano sumnja, omogućio i slobodu kretanja i drugim osuđenicima koji su mu povereni radi sprovođenja i kontrole mere kućnog zatvora na teritoriji koju pokriva nadležna kancelarija u Kragujevcu, čime je direktno kršio presude i samim tim sprečio ostvarenje i svrhe kažnjavanja.
(MONDO/Blic)