Danas su pored novčanika na meti džeparoša telefoni, dokumenta, kao i sve ono što ima materijalnu vrednost. Profesor Mladen Milošević sa Fakulteta bezbednosti upozorava da je džeparoša sve više. On je pozvao ljude da budu oprezni, i to ne samo u vozilima gradskog prevoza već i na ulicama, a posebno u periodu dana kada su velike gužve.
"Poslednjih godina je izraženiji fenomen da iz vozila gradskog prevoza polako prelaze u tržne centre, na pijace i prometne ulice. Dešavalo se to i ranije, ali čini se da je postalo učestalije poslednjih godina. Veoma je opasno to što građani često podatak o svom PIN-u nose u istom novčaniku zajedno sa ostalim podacima i karticom, i onda može doći do ozbiljnih i teških posledica", rekao je on gostujući u jutarnjem programu RTS-a.
Milošević ističe da džeparoši rade po grupama na tačno određenim teritorijama. Kako kaže, u Beogradu deluje oko stotinu džeparoša, te dodaje da problem nije uhapsiti ih, već šta dalje raditi, jer uprkos tome što je zaprećena kazna za krivično delo krađe zatvor do tri godine, oni se uvek vraćaju ovim nelegalnim radnjama.
"Mi ih dovodimo u naše prostorije, gde se konsultujemo sa tužiocem koji nam nalaže dalje postupanje. U najvećem broju slučajeva tužilac nalaže da se lice sasluša i pusti na slobodu. Istog dana to lice bude na slobodi i nastavlja da vrši krivična dela" naglašava Aleksandar Mitrović iz Uprave kriminalističke policije. Ukoliko bi tužilac nama dao da zadržimo ta lica, odnosno poverio radna zadržavanja, nakog čega ih mi privedemo tužilaštvu u saradnji sa sudijom za prethodni postupak i to lice bude zadržano u pritvoru i nakon toga osuđeno, vrlo brzo bi broj krivičnih dela bio smanjen", poručuje Aleksandar Mitrović iz Uprave kriminalističke policije.
Prema informacijama iz policije, u poslednjih sedam godina više je nego udvostručen ulični kriminal, a na meti džeparoša često su žene.
(MONDO)