KAKO JE POSLE 6 MESECI NAĐEN KOKAIN U MATEJEVOM TELU: Toksikolozi otkrili gde se narkotici najduže zadržavaju!

U organizmu Splićanina Mateje Periša (27) pronađeni su tragovi narkotika i alkohola iako je skoro šest meseci telo bilo u vodi.

Kurir/Ana Paunković/MUP RH

Više javno tužilaštvo u Beogradu utvrdilo je da smrt hrvatskog državljanina Mateja Periša (27) koji je nestao u noći između 30. i 31.decembra 2021. godine, nije posledica izvršenja krivičnog dela. Obdukcijom koju je po nalogu Višeg javnog tužilštva u Beogradu obavio Institut za sudsku medicinu konstatovano je da na telu Mateja Periša nema povreda kostiju glave, vrata, trupa ni udova.

"Rezultati toksikoloških analiza su pokazali prisustvo toksičnih koncentracija amfetamina u krvi i organima, uz prisustvo etil alkohola. Takodje, u uzorku kose je identifikovan kokain i benzoilekgonin u tragovima", saopštilo je Tužilaštvo, navodeći da su komisijsko veštačenje obavila su tri veštaka, lekara specijalista sudske medicine.

Nakon objavljenih toksikoloških analiza postavilo se pitanje “Kako se i posle šest meseci od smrti može utvrditi da je pokojnik konzumirao drogu?”. Prema rečima toksikologa u penziji Anđelke Spasić, da li je pokojnik konzumirao narkotike u nekom ranije periodu može se utvrditi na više načina. Ipak, naglašava ona, najpouzdaniji je onaj putem krvi i organa.

"Ako su toksikolozi dali svoje mišljenje da su se droga i alkohol nalazili u organizmu pokojnika to je tačno, jer te supstance ostaju u organizmu posle smrti i neće ispariti" naglašava ona i dodaje da se i putem kose može utvrdili da li je neko koristio druge u nekom ranijem periodu.

"Međutim, takva provera može zavisiti od mnogo faktora, odnosno kolika je dužina kose preminulog, da li je kratko ošišan. Ako jeste, toksikološki nalaz putem kose neće moći da se uradi. Takođe, ako i ima dugu kosu mora se uzeti u obzir u kojim je kosa uslovima bila", naglašava ona.

Da kosa nije u potpunosti verodostojna za toksikološke analize stava je i toksikolog Vladimir Nešić, koji ukazuje da kada je ona u pitanju postoji i velika mogućnost kontaminacije.

"Na primer, neko može da protrlja kosu o kokain i da mu ostanu tragovi od te opojne droge. Međutim, u kosi se narkotici najduže zadržavaju. Toksikologija je širok pojam, a analiza urina je najverodostojnija jer se narkotici u urinu zadržavaju najduže. Ono što je važno znati jeste da se narkotici u krvi jako kratko zadržavaju", naglašava on i dodaje da jetra metaboliše narkotike.

"Ipak, u zavisnosti od uslova u kojima je telo bilo, koliko je vremena proteklo od smrti, u kakvom je stanju telo zavisi i odakle će se uzorak za toksikologiju uzimati. Tada su ključni ostaci pokojnika", pojašnjava Nešić.

Inače, Matejev otac Nenad Periš, oglasio se nakon objave rezultata toksikologije za Jutarnji list gde je kazao da "nikada, ali baš nikada, Mateja nije i ne može povezati s uživanjima nekakvih opijata, kao što je već i govorio ranije".

"Mislim da je trebalo poštovati privatnost, a ne da to saznam iz medija. To mi je malo čudno, a što bih ja sad trebao komentarisati. Ono što sam rekao u početku: ključno je to što nisu bile uključene kamere u Gotiku pa tako ne znamo što se tamo zapravo dogodilo. I to će ostati tajna i tu je ta priča s Matejom otišla u grob. Žao mi je što nisam dobio službenu informaciju o rezultatima obdukcije. Iako, verujem da su kolege iz Beograda napravile sve po pravilima struke. I sam sam hemičar i znam koliko je teško uzeti uzorke i napraviti analizu i verujem u ono što su oni i beogradska policija učinili i ja im još jednom na tome zahvaljujem. Nadam se da postoje protokoli i da će meni taj nalaz biti dostavljen. Voleo bih videti taj nalaz i na koji način su napravili analizu i to me jako interesuje", rekao je Nenad Periš.

(MONDO/Blic)

- Rezultati toksikoloških analiza su pokazali prisustvo toksičnih koncentracija amfetamina u krvi i organima, uz prisustvo etil alkohola. Takodje, u uzorku kose je identifikovan kokain i benzoilekgonin u tragovima - saopštilo je Tužilaštvo, navodeći da su komisijsko veštačenje obavila su tri veštaka, lekara specijalista sudske medicine.

Ovi rezultati otvorili su niz pitanja, među kojima se izdvaja jedno: “Kako se i posle šest meseci od smrti može utvrditi da je pokojnik konzumirao drogu?”. O tome smo razgovarali sa sudskim veštacima, odnosno toksikolozima..