Ubistva vođe škaljarskog klana Jovice Vukotića, visokorangiranih škaljaraca Gorana Vlaovića i Minje Šakovićau razmaku od manje od dva meseca podigla su na noge čitavo podzemlje posle godinu i po dana primirja, a javnosti nametnula pitanje: "Hoće li rat kriminalaca ikada stati?".
U ratu škaljarskog i kavačkog klana za period od sedam godina ubijeno je više od 60 pripadnika ove dve kriminalne grupe. Istaknuti pripadnici, a sada i vođe ubijani su u sred dana, najčešće na javnom prostoru. Posle hapšenja klana Veljka Belivuka koji je upravljao beogradskim ogrankom kavačke grupe i Slobodana Kašćelana najbližeg saradnika Radoja Zvicera delovalo je kao da će njihov rat koji je započet krajem 2014. godine nakon što je nestalo 300 kilograma kokaina u jednom stanu u Valensiji konačno prestati. Međutim, to je bilo samo zatišje pred buru, piše Blic.
U julu ove godine u kafiću, na šetalištu u Budvi, dok je sa svojim prijateljima ispijao piće ubijen je Milić Minja Šaković. Mesec dana kasnije, u avgustu, nakon jednog festivala na plaži Zrće na Pagu pred devojkom i prijateljima ubijen je njegov saradnik Goran Vlaović. Samo tri nedelje kasnije u Istanbulu i njihov navodni šef Jovica Vukotić je likvidiran dok je bio u automobilu sa trudnom suprugom i bebom.
Ubistva iz osvete
Škaljarski klan gotovo da je nestao, jer sve vođe i istaknuti članovi ubijeni su u ovih sedam godina (ostalo je tek nekoliko živih), a njihove smrti po svemu sudeći promenile su motiv zločina, stava su sagovornici, koji navode da je obračun zbog droge poprimio sve odlike krvne osvete.
"Ovo je sve više osveta nego razračunavanje bandi i vrlo teško može da se zaustavi. Krvna osveta podrazumeva da jedni druge nišane do sporazuma, ali više ni jedna politika, ni jedna bezbednosna služba nema autoritet da pokuša da ih primiri. Ovo je otišlo sve predaleko, a ni u svetu kriminala nema 'vrhovnog autoriteta' kojeg bi ovi klanovi slušali", priča bivši načelnik UKP Mile Novaković.
Istog stava je i kriminolog Dobrivoje Radovanović koji navodi da se sada 'sve jako zakomplikovalo'. "Rat klanova za drogu bi stao nekako i to pre nego što su ubijeni svi ovi ljudi. Mislim da se sada u odnos klana upliće tradicionalna krvna osveta. Rat bi stao vraćanjem dugovanja, zbog 300 kilograma droge ubiješ jednog ili drugog čoveka, a sada se svaki put nalazi novi razlog za ubistvo", navodi Radovanović i dodaje da borba za prevlast u klanovima traje non-stop i da je to prirodno stanje u organizovanom kriminalu. "Ne uništava se narko klan tako što ćete ubiti vođu ili drugog čoveka po redu, uvek će se pojaviti novi dok god taj posao teče. Ne vidim da se išta preduzima za prestanak trajanja ovih kriminalnih grupa", stava je Radovanović.
"Čim padne vođa, sledeći preuzima"
Bivši načelnik UKP Mile Novaković dodaje da se u slučaju crnogorskih klanova otišlo predaleko i da mu sve liči da su se neki pojedinci neke bezbednosne službe uključili u ovaj sukob i da na "neki način prati ili pomaže drugoj strani". "Da se neko nađe u Istanbulu bez ozbiljne pomoći nekog iz službe teško da može. Ta osoba je morala biti praćena, prisluškivao joj se telefon. A slušanje telefona podvlači da to radi služba, a ne pojedinci iz kriminalnih klanova", priča Novaković i dodaje da "čim padne vođa onaj koji joj je bio najbliži preuzima poslove".
On naglašava i da koliko su ova ubistva uzela maha govore i reakcije najbližih ubijenih Vlaovića i Vukotića koji nisu objavili ni čitulju. "Kada je ubijen Vlaović na Pagu nije bila čitulja. Oni ne smeju da daju čitulje jer su u strahu da su oni posle na tepetu. Pre su objavljivali čitulje, zaklinjali se, sada ništa, jer misle da će oni biti sledeći na spisku za odstrel", naglašava sagovornik i dodaje da se kriminalnci sada plaše da daju čitulje i da beže od toga.
"Mnogo ih je u bekstvu, oni se bore za goli život", zaključuje Novaković.
Vukotić se povukao iz kriminala?
Prema rečima Mileta Novakovića, postoji velika verovatnoća da je Vukotić tokom bekstva bio totalno izolovan i sklonjen kada su u pitanju kriminalne aktivnosti i upravljanje klanom. "Ako je on bio vođa kako je mogao da rukovodi grupom kriminalaca, a non-stop je u bekstvu. Oni se bore za goli život, kakav ozbiljan posao mogu da rade", navodi Novaković i dodaje da je gotovo nemoguće organizovati kriminalne poslove iz "debelog bekstva". "Bekstvo mnogo košta, moraš da juriš veze, podmićuješ ljude, da se skrivaš, a sve to ima cenu. Ako se kriješ, mora da stane biznis", pojašnjava on.
(MONDO/Blic)