KRISTIJAN SA ŽENOM U BEKSTVU, DECU OSTAVILI DADILJI: Ona se porodila sa nanogicom, pa zajedno isparili! Traži ih i FBI

Haker iz Niša, Kristijan Krstić, koga vlasti u SAD terete zbog milionske prevare, nakon izlaska iz pritvora, nestao je iz Srbije.

Kristijan Krstic (1).jpg
Kurir/Privatna arhiva

Niški hakerKristijan Krstić i njegova supruga Ksenija Fej Atilano koji su pre godinu dana izašli iz pritvora u kom su bili zbog digitalne prevare od 70 miliona evra, nestali su iz Srbije. Oni nisu čekali da Apelacioni sud donese odluku kojom se odbija njihovo izručenje SAD već su nestali iz zemlje, pa sad ni FBI ne može da im uđe u trag.

U zaštitu njihovih ljudskih prava umešao se i međunarodni sud u Strazburu.

Iako se mislilo da će par čekati ishod pravne borbe da ne završe iza rešetaka u Americi, oni su nestali, a svoje četvoro maloletne dece ostavili dadilji. Apelacioni sud u Beogradu preinačio je presudu Višeg suda i doneo rešenje da se odbije izručenje Kristijana Krstića (46) iz Niša, koga, sa još 10 programera, potražuju SAD, zbog optužbi da su počinili digitalnu prevaru "tešku" 70 miliona dolara.

Nakon istrage FBI, sud u Teksasu podigao je optužnicu protiv 11 hakera, mahom iz Niša, koji se terete za zaveru, internet prevaru i pranje novca. Sumnjiče se da su ukrali oko 70 miliona dolara, uglavnom od Amerikanaca, prodajući im preko interneta nepostojeće kriptovalute.

Naši istražni organi su ih uhapsili i oni su proveli više od dva meseca u istražnom pritvoru, a nakon što su pušteni da se brane sa slobode, pomenuti Kristijan i njegova supruga su nestali, odnosno nisu dostupni pravosudnim organima.

Porodila se sa nanogicom

Njih dvoje imaju četvoro dece, od kojih najmlađe ima godinu dana a najstarije 14. Jednogodišnjaka otac nikada nije video. Kristijan, inače, ima još troje dece koja žive u Australiji. Ksenija, poreklom sa Filipina, puštena je tada iz pritvora da se porodi kod kuće, uz nanogvicu, i tada je javno apelovala da se spreči njihovo izručenje.

Kurir/Privatna arhiva 

"Majka sam četvoro dece, naša porodica je bila srećna. Nisam prevarant i nisam ubica da bi se bilo ko ponašao tako prema nama. Supruga nisam videla više od godinu dana, a on nikada nije video naše najmlađe dete. Ja sam srpski državljanin, osećam se kao Srpkinja, rodila sam četvoro dece koja su srpske nacionalnosti. Mnogo patimo zbog toga, jer ako nas izruče, ko zna kada ćemo da vidimo decu, ko zna kada će moj muž da vidi najmlađe dete... Molim predsednika Srbije Aleksandra Vučića da nam pomogne kako ne bismo bili izručeni, i ako je potrebno da nam se sudi, neka to makar bude ovde, u zemlji gde su nam deca rođena", kroz plač je tada molila Ksenija.

Ima državljanstvo Australije

Kristijanu je ukinut pritvor, njima se, od 5. avgusta prošle godine, gubi svaki trag. Bili su u obavezi da se svakog ponedeljka i četvrtka pojave u Policijskoj upravi u Nišu i tako potvrde da nisu napustili mesto boravka, kako im je, nakon ukidanja pritvora, naložio Viši sud u Beogradu. Međutim, poslednji put javili su se prošle godine i od tada nisu na prijavljenoj adresi.

Iako su Amerikanci tražili njihovo izručenje, Evropski sud za ljudska prava u Strazburu doneo je preporuku da se sa ekstradicijom pričeka dok se ne utvrde sve okolnosti u vezi s poštovanjem ljudskih prava optuženih, nakon čega im je i ukinut pritvor.

Prijatelji i poznanici opisuju Kristijana Krstića kao izuzetno inteligentnu osobu i adrenalinskog zavisnika, ali kažu i da je sklon promenama identiteta i mesta boravka. Zanimljivo je da je sud svim optuženima oduzeo putne isprave baš zbog opasnosti od bekstva.

Kristijan ima i državljanstvo Australije, a u Manili poseduje nekretnine. Ksenija je državljanka Filipina, dok prema nekim saznanjima koristi i slovenačko ime i prezime, kao i njihovu putnu ispravu.

(Mondo/24sedam)