TERORISTI IZ SUBOTICE BLISKI SA AL KAIDOM?! Šta se krije iza talibanske elitne jedinice Badri, borci sa haj-tek opremom

Pripadnici jedinice Badri 313 su, navodno, vešti vojnici s većim borbenim iskustvom i koji se koriste najmodernijom vojnom tehnologijom.

YouTube/Printscreen/ Bloomberg Markets and Finance/Kurir/društvene mreže

Radna grupa za borbu protiv krijumčarenja ljudi i iregularnih migracija danas je na području Radanovačke šume kod Subotice pronašla 109 iregularnih migranata, od kojih je 25 bezbednosno interesantnih lica, protiv kojih će biti preduzete mere u skladu sa zakonom.

Među pronađenim migrantima, otkrivena su dva lica koja potražuju svetske policije zbog više različitih krivičnih dela. U pitanju su Abdul Basir Hasani, zvani Kapetan, oficir avganistanske vojske, kao i snajperista Mer Hamza, komandir jedinice Badri313 jedinice u Avganistanu, po čemu je i kamp i dobio ime.

Inače, kako se može pročitati na internetu, Badri bataljon 313 je jedinica Oružanih snaga Avganistan. Naziv jedinice je usko povezan sa mrežom Hakkani, koja im je navodno omogućila obuku. Mreža Hakani ima važnu poziciju u talibanskoj vojsci, a navodno su i Hakani i Bardi ideološki blisko povezane sa Al Kaidom.

Badri 313

Malo poznati talibanski 313 bataljon Badri uočen je tokom avgusta kako patrolira ulicama Kabula, a u nekoliko propagandnih snimaka paradirali su u američkoj opremi. Za razliku od talibana koji su 1996. godine stupili na vlast, ovi borci izgledaju potpuno drugačije.

Stručnjaci procenjuju da su od 2003. do 2017. godine, samo na naoružanje avganistanske vojske, SAD potrošile više od 28 milijardi dolara dajući im moderno naoružanje, puške, raketne bacače, male špijunske dronove i niz raznorazne haj-tek opreme.

Snage SAD su Avganistancima dale i oko 208 aviona i drugih letelica. Međutim, munjevito napredovanje talibana uhvatilo je sve u jednom ogromnom raskoraku, a najviše domaću vojsku, koja se panično povlačila. Snage avganistanske vojske, koje je uglavnom razdirao nemar, nemotivisanost, ostavile su za sobom čitave baze američke vojne opreme koja je spremno pala u talibanske ruke. Prema nekim obaveštajnim izvorima, to je uključivalo više od 2.000 oklopnih vozila "hamvija", oko 40 helikoptera UH-60 crnih jastreba, brojne izviđačke helikoptere i vojne dronove "sken igl".

Nedugo po osvajanju vlasti, talibani su rekreirali slavnu fotografiju američkih marinaca iz 1945. prilikom osvajanja japanske Ivo Džime, podižući talibansku zastavu, čime su dodatno ponizili Ameriku.

Ono što je još više zabolelo Amerikance, bila je činjenica da su talibanski vojnici na fotografiji paradirali u novopečenoj opremi, koju su im Amerikanci indirektno prepustili. Ubrzo se saznalo kako vojnici sa spomenute fotografije nisu samo "pozeri", nego pripadnici bataljona Badri 313, zvanično novooformljenog dela talibanske vojske u formi specijalnih jedinica koje mnogi geopolitički stručnjaci nazivaju ključem u munjevitom osvajanju vlasti.

Za razliku od uobičajene slike talibana koja ih prikazuje kao vojnike više nalik na lokalne pastire i stočare, bez ikakvog vojnog iskustva, pripadnici jedinice Badri 313 su, navodno, vešti vojnici s većim borbenim iskustvom i koji se koriste najmodernijom vojnom tehnologijom.

Ipak, ne slažu se svi da su ovo visoko obučeni borci. Novinar Babak Taghvae smatra da je "to samo gomila bombaša samoubica u kostimima napravljenim u Americi".

Hakanijeva mreža

Mnogi pretpostavljaju kako su im trening pružili pripadnici notorne mreže Hakani, inače talibanske jedinice pod kontrolom visokopozicioniranog talibana Siradžudina Hakanija, stacioniranog u Pakistanu, ali koga mnogi vide kao vojnog zapovednika novopečenih avganistanskih vlastodržaca.

On je nasledio oca Džalaludina Hakanija na čelu zloglasne jedinice odgovorne za neke od najsmelijih i najbrutalnijih napada koje su talibani izveli protiv zapadnih sila. Veruje se da Siradžudin ima oko 45 godina i operiše na granici s Pakistanom gde kontroliše talibanske izvore novca.

Badri  Youtube/Hindustan Times

(MONDO)