Osmogodišnja devojčica, žrtva svog oca Uroša Pašajlića (38) u stanu u Mirijevu, jedva je preživela psihičku i fizičku torturu. Uroš se dok mu je supruga bila trudna 2015. godine lečio na klinici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj, odakle je krajem iste godine otpušten. I dalje ostaje nepoznanica kako je devojčica toliko dugo ostala ispod radara državnih institucija.
"Pašajlić je 2016. podneo zahtev za starateljstvo, a Centar za socijalni rad je iste godine podneo tužbu da se majci oduzme starateljstvo u potpunosti, a ocu delimično. Tada su sudski veštaci klinike "Laza Lazarević" počeli veštačenje njegovog ponašanja", podseća izvor Kurira.
Jedan od učesnika u procesu kaže da je u trenutku kada je vršena provera za Pašajlića on bio psihički stabilan.
"Tokom veštačenja njegovog ponašanja, jedino što se na osnovu Pašajlićevog ponašanja, brige i obezbeđenosti moglo zaključiti je da je on podoban roditelj. To se pokazalo kao tačno, ali samo u kraćem narednom periodu. U ovakvim porodicama, odgovornost nakon presude uglavnom je na Centru za socijalni rad koji je u obavezi da prati situaciju i odnos roditelja i deteta", kaže sagovornik i objašnjava:
Zakazao sistem
Advokat i bivši sudija Goran Petronijević kaže za Kurir da je u slučaju zanemarivanja devojčice zakazao sistem.
"Evidentno je da se radi o čoveku sklonom zloupotrebi narkotika. Međutim, to automatski ne znači da je nepodoban za roditeljsko staranje, ali je to morao da bude signal za sve institucije da moraju da nastave da prate porodicu s posebnom pažnjom. Centar za socijalni rad je morao da odredi jednog posebnog radnika da nadzire porodicu. Neverovatno je da čak nisu znali da dete uopšte nije krenulo u školu", kaže Petronijević.
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu u sredu je saopštilo da se osumnjičeni Uroš Pašajlić branio ćutanjem, ali i da je kratko rekao da je u dužem vremenskom periodu koristio opojne droge i alkohol.
"Činjenica jeste da konzumiranje alkohola i narkotika menjaju svest, ali to ne znači da je neko neuračunljiv i da samim tim ne može da bude osuđen na zatvorsku kaznu. Čak i da je krivično delo učinjeno pod dejstvom alkohola i opijata, psihijatrijskim veštačenjem se procenjuje psihičko stanje korak unazad, pre konzumiranja, i utvrđuje da li je neko psihički zdrav ili ne", objašnjava advokat Nemanja Govedarica.
(Mondo/Kurir)