MILOV KUM IZREŠETAN U KLASIČNOJ SAČEKUŠI! Misterija koja traje - Likvidiran zbog papira o duvanskoj mafiji?

Ni međunarodna pomoć nije pomogla da se otkrije ko je ubio policijskog funkcionera Gorana Žugića.

YouTube/Printscreen/Predsjednik Crne Gore/TV Vijesti

Goran Žugić, visoki policijski funkcioner, kum i savetnik za bezbednost tadašnjeg crnogorskog predsednika Mila Đukanovića, ubijen je pre 24 godine. Crnogorski nadležni organi saopštili su da je u ovom slučaju formiran dosije o NN i počiniocima i nalogodavcima. I to je to dosad. 

Više državno tužilaštvo u Podgorici prošle godine je saopštilo da ni međunarodna pomoć nije pomogla da se otkrije ko je ubio policijskog funkcionera Gorana Žugića. Pomoć je tražena od više država, a od kojih konkretno, nije rečeno.

Žugić je ubijen je u klasičnoj sačekuši 31. maja 2000. godine oko 23 sata, ispred dvorišnog ulaza zgrade u kojoj je stanovao, u Bulevaru Save Kovačevića broj 9 u Podgorici. Ubica je iskočio iz zasede u momentu kada je Žugić izašao iz službenog "audija" i pošao ka zaključanim ulaznim vratima udaljenim oko pet metara. Pokošen mecima, pao je na trotoar.

Goran Žugić  YouTube/Rudar 7

Pogodilo ga je šest metaka ispaljenih iz "škorpiona", kalibra 7,65 milimetara, sa prigušivačem. Tri su se zabila u glavu, jedan u vrat, a dva u telo. Budući da su hici u glavu i vrat ispaljeni iz neposredne blizine, pretpostavlja se da je sa hicima ispaljenim sa daljine od desetak metara Žugić oboren, a da je nakon toga usledila "overa".

Mračno dvorište, okolne zgrade sa stovarištima i uzanim prolazima omogućili su brzo izvlačenje počinioca, ali, neki svedoci su dali izjave, pa čak i opis bar jednog člana egzekutorskog tima.

Istraga u Bariju

Dve godine nakon Žugićeve likvidacije, koja je za mnoge bila potpuna misterija, u javnosti se o smrti Milovog savetnika za bezbednost oglasio Goran Stanjević, predstavnik crnogorske Vlade u Švajcarskoj za strane investicije, od 1995. do 1998. godine. Stanjević je izjavio da je Žugić ubijen nakon što mu je on iz Švajcarske dostavio dokumentaciju o istrazi tužilaštva u Bariju o švercu cigareta između Crne Gore i Italije.

Italijanskim istražiteljima 2002. godine Stanojević je rekao da se ta dokumentacija o krijumčarenju odnosila na ulogu tadašnjeg predsednika Crne Gore Mila Đukanovića. Papire je u Crnu Goru, svedočio je, doneo nakon što ga je kontaktirala supruga takozvanog kralja šverca Ćira Macarele.

MONDO/Teodora Orlandić 

Dvadesetak knjiga

Pred tužiocem Đuzepeom Šelzijem u Bariju, gde je vođena istraga o međunarodnom švercu cigareta, Stanjević je izjavio kako ga je dve ili tri godine pre saslušanja kontaktirala supruga Ćira Macarele, koja živi u Luganu i dostavila mu dokumentaciju o istrazi u Bariju.

Od njega je traženo da dobijenu dokumentaciju lično odnese u Crnu Goru, što je, kako tvrdi, učinio: Sutradan je u Podgoricu odneo dvadesetak knjiga formata A4. Stanjević je italijanskom tužiocu rekao da je dobijena dokumenta predao Žugiću, jer nije mogao da dođe do Đukanovića.

U Italiji je vođen dugogodišnji sudski postupak za međunarodni šverc cigareta. Optuženi u procesu su bili nedavno preminuli Branislav Brano Mićunović, Dušanka Pešić-Jeknić, Veselin Barović, Branko Vujošević i Andrija Drašković. A, Milo Đukanović, protiv koga je takođe vođena istraga pozvao se na politčiki imunitet. Pre nekoliko godina svi su oslobođeni optužbi da su bili deo duvanske mafije.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Milo Đukanović  Kurir televizija

(24sedam/Mondo/U. M.)