Čak četvorica Srba su uhapšena u velikim policijskim akcijama u Španiji u prethodnih nekoliko dana zbog sumnje da su radili na plantažama marihuane. Po svemu sudeći reč je o ilegalnom poslu "čuvara plantaža" na koji se sve češće odlučuju mladi iz Srbije u zamenu za nekoliko hiljada evra, smeštaj i mogućnost da završe iza rešetaka.
Srbin (48) uhapšen je kod Valensije kada je zatečen na plantaži marihuane u kojoj je pronađeno preko 1.000 stabljika ove biljke. Sam objekat smešten je u industrijskom skladištu u urbanoj zoni grada, a državljanin Srbije je, kako se sumnja, bio zadužen da čuvanje plantaže i uzgoj biljaka. Sama prostorija bila je potpuno prilagođen za uzgoj marihuane, okružena kućama, a policija je otkrila "divlji" priključak na elektroenergetsku mrežu i dim koji je nastjao zbog pregrevanja kablova.
Plantaža od 100 kvadrata
Samo par dana pre ovog slučaja, trojica Srba uhapšena su u Đironi kada je otkrivena plantaža marihuane u podrumu kuće, takođe u urbanom delu grada. Policija je saopštila da se sumnja da su narkotike planirali da prodaju u balkanskim zemljama, a sama laboratorija je bila površine veće od 100 kvadratnih metara i podeljena u dva dela. Ovo hapšenje je trajalo nekoliko meseci i odvijalo se u tri navrata, a poslednja osoba je uhapšena jer je premestila laboratoriju posle hapšenja saučesnika.
Mladi, neosuđivani i spremni na rizik
Česta hapšenja srpskih mladića, sa ili bez dosijea, koji su ili potražili sklonište u Španiji želeći da pobegnu od zakona, ali i oni kojima je samo privlačna brza ali rizična zarada, pokazuju da je ovaj biznis interesantan mladima.
Uglavnom su kandidati mladi muškarci koji nisu ranije osuđivani, kako tamošnjoj policiji ne bi upadali u oko. Do njih se dolazi preko posrednika jer to moraju biti osobe od poverenja. Organizovane kriminalne grupe u Španiji bi dobro procenile situaciju, a mladićima iz Srbije bi nudili veće mesečne zarade, koje dostižu i više hiljada evra.
Sagovornik Nove koji je upoznat sa slučajem ispričao je ranije da, iako ova ponuda zvuči primamljivo, mogi se predomisle kada saznaju o čemu je zapravo reč.
"Njihova uloga je da na imanjima, odnosno u kućama u kojima se uglavnom u podrumskim prostorijama uzgaja marihuana, borave 24 sata, dakle oni bukvalno ne vide belog dana, a čak im se i hrana doprema do kućnog praga. Uglavnom ostaju tu po nekoliko meseci, a zatim stiže smena iz Srbije i tako se rotiraju. Balkanske kriminalne grupe koje se bave ovim poslovima ne žele da imaju probleme sa graničnom policijom, oni nastoje da na sve načine budu ispod radara i nikako ne bi ugrozili poslove vredne na stotine hiljada evra zbog neregularnih papira", objasnio je sagovornik tada.
Papreni troškovi uzgoja
Međutim, iako preduzimaju sve kako bi ostali ispod radara, španska policija je pronašla način kako da detektuje ovakve plantaže, što pokazuju i hronološki gledano poslednja dva hapšenja.
Špansku policiju na vrata laboratorije doveli su enormni računi za struju. Prilikom hapšenja u skladištu kod Valensije, policija je ustanovila da je ovaj objekat trošio struje koliko i 12 prosečnih objekata u normalnim okolnostima, te da je bio ilegalno priključen na mrežu. Prilikom akcije policije u Đironi, koja je trajala duži vremenski period, plantaža je „pala“ takođe zahvaljujući računu za struju.
Reč je o iznosu od 8.300 evra mesečno za struju koju po svemu sudeći troše aparati potrebni za uzgoj marihane poput ventilatora, lampi...
BONUS VIDEO:
(Nova/MONDI/J.D.)