Dečaci iz Jagodine objavili snimak odnosa sa drugaricom: Advokat otkrio šta ih čeka nakon izbacivanja iz škole

Advokat je otkrio koje mere mogu da čekaju dečake koji su objavili snimak odnosa sa školskom drugaricom na mrežama.

MONDO/Stefan Stojanović

Nova epizoda vršnjačkog nasilja šokirala je Srbiju - dvojica učenika gimnazije "Svetozar Marković" iz Jagodine objavila su na društvenim mrežama snimak intimnog odnosa sa školskom drugaricom, što je dovelo do njihovog isključenja iz škole. U jutarnjem programu Kurir televizije o pravnim i psihološkim posledicama ovog incidenta razgovarali su advokat Željko Simić i psiholog Dragana Ivanović, skrećući pažnju na eskalaciju digitalnog nasilja i sve učestaliju pojavu osvetničke po*nografije među maloletnicima.

Advokat Željko Simić objašnjava da su pravne posledice ozbiljne:

"Isključenje iz škole je tek prvi korak. U pravnom smislu, ako se dokaže da je devojčica dobrovoljno učestvovala, reč je o krivičnom delu iz člana 185 Krivičnog zakonika, koje se odnosi na neovlašćeno snimanje i distribuciju materijala sa maloletnicima. Maloletnici ne mogu biti osuđeni na zatvor, ali se mogu suočiti sa ozbiljnim vaspitnim merama, poput upućivanja u zavodsku ustanovu", kaže Simić.

On ističe i kulturni kontekst kao faktor koji mladima šalje pogrešne signale:

"Nažalost, deca često uzimaju za primer negativne modele iz javnosti. Kada na globalnoj sceni poznate ličnosti javno podržavaju ponašanja koja krše moralne norme, mladi to percipiraju kao nešto normalno, pa čak i poželjno", kaže Simić. Po njegovim rečima, kazne su nužne, ali se samo prevencijom može postići trajna promena.

Psiholog Dragana Ivanović naglašava ozbiljne psihološke posledice na žrtve:

"Deca nisu svesna posledica objavljivanja ovakvih snimaka. Žrtve često postaju obeležene u svojoj sredini, trpe izolaciju i stigmatizaciju, a posledice prate i u odraslom životu. Mnogi se suočavaju s preprekama u obrazovanju i zapošljavanju jer jednom objavljen snimak teško nestaje", objašnjava Ivanović.

Ivanović takođe ističe da deca uče po modelu, i da je alarmantno što su negativni primeri postali lako dostupni:

"Kada deca gledaju javne ličnosti čiji postupci prolaze bez posledica, percepcija o ispravnom i pogrešnom se zamagljuje. Potrebna je kontinuirana edukacija i prevencija kako bismo im prikazali stvarne posledice koje ovakvi postupci donose", zaključuje Ivanović.

Stručnjaci se slažu da je prevencija ključna. Kao što Simić naglašava, kazne imaju efekat samo ukoliko se unapred uspostavi snažan sistem prevencije.

"Moramo mladima poslati jasnu poruku da digitalno nasilje i objavljivanje intimnih snimaka bez pristanka nisu deo moderne kulture, već opasan fenomen s ozbiljnim posledicama po sve učesnike", dodaje Simić.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Milosavljević: Prijavite nasilje, ovakvi ljudi ne smeju da šetaju ulicom  Kurir televizija

 (Kurir/MONDO/J.D.)