Iz stana u Rakovici izvučeno je telo starije žene bez znakova života.
Sumnja se da je ona stradala u požaru u stanu u kom je živela sama. Po nalogu tužilaštva naređena je obdukcija tela.
Ranije je Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo da je od početka grejne sezone u Srbiji, za nepunih mesec dana, evidentirano više od 540 požara na građevinskim objektima. U ovim požarima stradalo je sedam osoba, dok je 19 lica povređeno.
Iz tog razloga, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) oglasilo se sa savetima kako da izbegnete tragediju.
- Očistite i proverite dimnjake: Neispravni ili neočišćeni dimnjaci su čest uzrok požara. Proverite i održavajte dimnjake kako biste izbegli rizik za sebe i svoje bližnje.
- Pažljivo koristite peći na čvrsta goriva: Prilikom loženja obratite pažnju! Peći na drva i ugalj mogu biti opasne ako se ne koriste pravilno. Pazite na svaki korak.
- Isključujte grejalice bez nadzora: Ne ostavljajte grejalice uključene bez nadzora - one mogu izazvati požar. Ugasite ih kad napuštate prostor!
- Držite zapaljive predmete dalje od grejnih tela: Nameštaj, odeću i druge gorive materijale držite na bezbednoj udaljenosti od peći i grejalica. Jedan korak je dovoljan da sprečite tragediju.
- Vodite računa o elektroinstalacijama: Previše uključenih uređaja može da preoptereti elektroinstalaciju i izazove požar. Izbegavajte korišćenje više uređaja odjednom.
- Pepeo odlažite pravilno: Pepeo iz peći nikada ne odlažite u plastične kontejnere niti blizu zapaljivog materijala.
- Isključite uređaje kada izlazite iz kuće: Električni uređaji su česti uzročnici požara.
Poseban oprez treba imati kada su u pitanju deca i grejna tela! Ne ostavljajte malu decu bez nadzora u blizini peći ili grejalica. Oni su posebno osetljivi na opasnosti koje ovi uređaji nose. U slučaju požara - pozovite 193.
BONUS VIDEO:
(Telegraf/MONDO/Ivana Vlajković)