Prema staroj praksi, koja i dalje unosi pometnju, distribucija poreskih rešenja počinje tek u maju ili junu. Većina građana Srbije ih još nije dobila, piše "Politika".
Novi obračuni tek počinju da stižu na adrese Beograđana. Slično je u Novom Sadu, Kragujevcu, Kraljevu...
Kako je "Politici" potvrđeno, u Beogradu je pripremljeno i uručeno Pošti za dalju isporuku oko 600.000 novih poreskih rešenja.
Narednih nekoliko dana biće zavšen obračun i za još 100.000 preostalih obveznika. To znači da bi vlasnici stanova u prestonici rešenja trebalo da dobiju do kraja meseca.
Ove godine za Beograđane nema mnogo iznenađenja jer bez obzira na to što je cena nekretnina u većini zona skočila, u proseku za pet odsto, to se ne može značajnije odraziti na njihova poreska zaduženja.
"Isti obveznici za istu nekretninu ne mogu da dobiju više od dva odsto povećanja poreza u 2017. godini. Oni kojima su cene nekretnina smanjene, dobiće manji porez za ovu godinu", kaže Violeta Nićiforović iz Sekretarijata za naplatu prihoda u Beogradu.
Ako je iznos u novom rešenju veći od uplaćene akontacije, razlika mora da se izmiri u roku od 15 dana od prijema. Za revnosne platiše to znači novo popunjavanje uplatnica i čekanje u redovima jer je, po svemu sudeći, ovaj namet uvećan većini vlasnika stanova u Beogradu.
Porez na imovinu izmiruje se na četiri rate - do 14. februara, do 15. maja, do 15. avgusta i do 15. decembra.
Za neplaćanje ili neblagovremeno izmirivanje obaveze obračunava se kamata po stopi jednakoj referentnoj stopi NBS, uvećanoj za 10 procentnih poena. Referentna kamatna stopa trenutno iznosi četiri odsto. To znači da svako kašnjenje povlači i početak obračuna zatezne kamate od 14 odsto godišnje.
"Kamata se obračunava od narednog dana od dana dospelosti obaveze za plaćanje pa do dana izmirenja obaveze. Dakle, za kalendarski broj dana docnje u izmirenju obaveze", navodi se u odgovoru Sekretarijata za javne prihode.
Prema računici "Politike", ako je iznos poreza na stan 20.000 dinara, a vlasnik ne plati nijednu ratu do kraja 2017. godine, biće mu obračunata kamata od 1.400 dinara.
Građani se raspituju i o još jednoj meri poreske kaznene politike koja se primenjuje od prošle godine. Prema izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, koji je stupio na snagu 1. januara 2016. godine, kazna za građane koji ne plate porez na vreme umanjena je sa 50.000 dinara na 5.000 dinara.
Građanima nije jasno da li se to odnosi na kašnjenje (po rati) ili na one koji ne plate celokupni godišnji porez.
U sekretarijatu objašnjavaju da je propisana kazna za obveznike (fizička lica) koji ne uplate ovaj namet - novčana kazna u iznosu od 50 odsto utvrđenog poreza. Taj iznos ne može biti manji od 5.000 dinara.
"Za godišnji porez na imovinu zakonodavac je propisao kvartalne rokove plaćanja. To znači da se nepoštovanje propisanih rokova smatra neredovnim izmirivanjem obaveza", kažu nadležni, i dodaju da se "zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podnose prekršajnom sudu koji odmerava visinu kazne, sagledavajući sve okolnosti koje su dovele do učinjenog prekršaja", piše "Politika".
-----------------------------------------
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte