Tužilaštvo je formiralo predmet na osnovu tekstova nedavno objavljenih u više beogradskih medija i dalo nalog MUP-u da ispita gde se nalaze dela za koja se navodi da su nestala.

Nakon pomenute izložbe pod nazivom "Likovno stvaralaštvo Srba u svetu" formiran je legat Matice iseljenika Srbije.

Tužilaštvo traži od policije da utvrdi gde se nalazilo, odnosno gde je čuvano više od 70 umetničkih dela, koja su potpisali neki od najpoznatijih umetnika, od novembra 1990. kada su poklonjena posle izložbe u Narodnom muzeju, a koja se pominju u novinskim tekstovima.

Policija, takođe, treba da ispita da li su dela bila izložena na izložbi u Paraćinu 2008. godine, gde su čuvana, "kao i da li Matica iseljenika poseduje podatke o 'kretanju' u navedenom periodu".

Povodom izjava sagovornika medija da su se slike u jednom vremenskom periodu nalazile u zdanju "Stefaneum" u Sremskim Karlovcima, te da je nad njima formalno vlasništvo polagala Srpska pravoslavna crkva, policija, po nalogu tužilaštva, treba da utvrdi u kom vremenskom periodu su se pomenuta umetnička dela nalazila u tom zdanju i kada su, po čijem nalogu i kojim povodom iz njega izneta.

SAMO U SRBIJI: Gde su nestale slike!?

Među nestalim umetninama nalaze se dela koja su potpisali Slobodan Jevtić Slobo, Ines Bakić, Krinka Belić, Miodrag Mišel Vojić, Vasili Kirjazovski, Radovan Kragulj, Zoran Ljutica, Stevan Malenić, Miodrag Marković, Milinko Miković, Živka Milojević, Ljubomir Popović Ljuba, Dušan Simić, Vlada Čakarević, Milan Uzelac, Miloš Šobajić, Kosa Bokšan i Petar Omčikus, svi iz Francuske.

Na spisku nestalih su i dela Tomislava Božovića i Lazara Dimitrijevića iz Švedske, Mile Prerada i Mihaila Čumića iz Nemačke, Lilijan Karland i Radomir Miljkovića iz Australije, Vere Gavrilović Obradović, Bogdana Miščevića, Marijea Pavlović McCarthy, Brankao Porobić, Vlaste Stefanovića, Đorđa Čermaka, Aleksandra Popovića i Dušice Savić Benghiat, svi iz SAD.

Nedostaju i dela Josipa Majznera, Miroslava Kića Nešića, Aleksandra Petričića i Blagoja Srdića (Braca Bonifacio) iz Kanade, kao i Olge Vuksanović Montanjo iz Bolivije i Vladislave Lalickog iz Južne Afrike.