• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NACIONALNA KATASTROFA: Rasprodaja pijaće vode

Izvor MONDO/Tanjug

Rasprodaja pijaće vode ravna je nacionalnoj katastrofi, izjavio je ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan, ističući da Srbija treba da nađe način kako da vrati vlasništvo nad prodatim izvorima pijaće vode.


"Pijaca voda je najvažniji resurs na planeti i svako ko je poseduje i sacuva spasice stanovništvo od iscrpljivanja, pa i rizika nestajanja. Druga prednost jeste što cete moci i drugima da pomognete ako imate neki višak. Dakle, rasprodaja pijace vode ravna je nacionalnoj katastrofi i mislim da bi trebalo da nademo nacin kako to da vracamo koliko god je moguce", rekao je Trivan za današnju "Politiku".

Srbija, upozorio je, ne raspolaže neogranicenim kolicinama pijace vode i ne leži na prevelikom broju izvorišta i rezervi.

Petina sveta morace da se seli

Komentarišuci zagadenost pijacih voda i prodaju izvora strancima u proteklih deset i više godina, Trivan okrivljuje one koji su prodavali izvore pijace vode navodeci da se razmere tih privatizacija još ne vide dovoljno, ali da ce se prave posledice videti kada nastane doba nestašice vode.

Izvor: MONDO/Danijela Pašić

"Sada smo upravo na pragu tog perioda. Klimatske promene su na delu i zato nas pogadaju poplave i suše, što sve zajedno negativno deluje na pijace vode. Oni koji su prodavali izvore, prodali su nacionalni resurs koji predstavlja pitanje našeg opstanka. Mnogi ratovi koji se u ovom trenutku vode u svetu, vode se upravo zbog pijace vode", ukazao je Trivan.

Trivan je dodao da su ekologija i ekološka bezbednost dobili najvažnije mesto u vodenju politike mnogih država.

Strucnjak: Srbiju tek ocekuju vremenski EKSTREMI

"Moglo bi se reci da je to nova filozofija, gde se smatra da armije više nisu glavno sredstvo prinude, vec su ekološki standardi postali glavna 'batina' u svetskim odnosima. Nametanjem standarda, kao što je ogranicavanje emisije gasova, ili bilo cega drugog, predstavlja kontrolu nad jednom nacijom. Ekologija je vec postala sredstvo za ovu kontrolu", rekao je Trivan.

Izvor: MONDO/Danijela Pašić

On je, istovremeno, izrazio uverenje da je za Srbiju, u pregovorima sa EU, najvažnije poglavlje 27 o životnoj sredini i klimatskim promenama.

"Ako nemate dovoljno dobar vazduh ili pijacu vodu, onda nema ni opstanka. Dakle, to je najvažnije i najkomplikovanije pitanje u formalnopravnom smislu. Toliko da i sami Evropljani kažu da to poglavlje obuhvata cak trecinu ukupne legislative. Zbog takve obimnosti je i najskuplje", rekao je Trivan.

Svet na raskrsnici: Borba sa vatrom i vodom VIDEO

Na pitanje koliko je Srbiji potrebno novca za uredenje te oblasti, Trivan je rekao da ocekivani okvir investiranja u podizanje kvaliteta životne sredine i njenog ocuvanja iznosi oko 15 milijardi evra.

"Rok zavisi od toga koliko cemo brzo moci da obezbedujemo srestva i menjamo standarde. Licno verujem da to ne može da bude period kraci od 25 do 30 godina", rekao je Trivan.

Pre svega, naglasio je, potrebno je investirati u preradu otpadnih voda.

"Za to treba da uložimo oko pet milijardi evra. Potom dolaze upravljanje komunalnim otpadom i briga o istorijskom otpadu, kao i rešavaje opasnog otpada. I, naravno, deponije. Za dobar deo od 26 predvidenih regionalnih deponija vec postoje planovi, ali nas tek cekaju velika ulaganja", rekao je Trivan.

Komentari 52

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

astro-kona

Poštovani Aco zaista si u pravu kada kažeš da je Srbija do sada imala nestecu sa svojim vladarima. Ili su na presto dolazili suviše mladi, ili su... Ali činjenica je da Je Stroub Talbot američki vojni i ekonomski analitičar u svojoj knjizi napisao da MILOŠEVIC nije nikako hteo da pristane na privatizaciju i rasprodaju. Činjenica je i da su u dva maha malo popuštali obručsankcija ne bi li ga prisilili da počne rasprodaju. Ali MILOŠEVIC nije ništa prodao.Svi znamo ko je i na koji brutalan način počeo rasprodaju i uništavanje Srbije. Uključujuci i vojne čamce. A posle za vreme poplava....

Darko

To je uradjeno odavno.Mi smo osakacen narod u svakom smislu.

Danili

Sve to u vojsku,nema vode bez vodje.

special image