• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi mese lažnu "jafu"

Najčešće krivotvoreni brendovi u Srbiji su "gorki list", "jafa", "plazma", "don kafa", slatkiši "Soko štarka", ali i dresovi Crvene zvezde i Partizana. U južnoj Srbiji pronađene lažne motorne testere, a u prestonici deterdžent "albus" i "dav" kozmetika.

Falsifikovanje namirnica i pića i dalje je unosan posao u Srbiji, a osim kopija proizvoda svetskih proizvođača, na domaćem tržištu sve češće se prodaju i falsifikati srpskih brendova.

Nedavno otkriven falsifikat "eurokrema", samo je jedan u nizu robnih marki na meti falsifikatora, a najčešće krivotvoreni brendovi su "gorki list", "jafa", "plazma", "don kafa", slatkiši "Soko štarka", ali i dresovi Crvene zvezde i Partizana.

Posle javnog upozorenja koncerna "Svislajon Takovo" da se na tržištu pojavio falsifikat "eurokrema", jedne od najvećih robnih marki u Srbiji, tržišna inspekcija započela je u ponedeljak kontrolu na teritoriji cele Srbije.

"Postupajući po prijavi 'Svislajona', radi zaštite intelektualne svojine doneto je rešenje o šestomesečnom ispitivanju tržišta, a prvi rezultati biće poznati za mesec dana" izjavila je za "Alo!“ Vera Despotović, republički tržišni inspektor.

Ona, međutim, upozorava da "eurokrem“ nije jedini brend koji je falsifikovan, već su, po zahtevu proizvođača, na tržištu otkrivene kopije i drugih velikih srpskih brendova.

"Najviše se falsifikuje pelinkovac 'gorski list', a samo od početka ove godine zaplenjeno je 100 komada falsifikovanih boca, čiji sadržaj ne odgovara originalnom", navela je Despotović.

Republičkoj tržišnoj inspekciji su tokom prošle godine 44 firme podnele zahtev za kontrolu proizvodnje i prometa robe za koju se sumnja da je falsifikovana, a od domaćih kompanija pronađeni su falsifikati brendova "don kafa", "minel elip", "soko štark", "jagodinsko pivo“, "nopal“...

Krivotvorena roba prodaje se svuda, kako na nelegalnim prodajnim mestima, tako i na pijacima i u legalnim trgovinskim radnjama.

Kada inspekcija pronađe falsifikovani proizvod, povlači ga sa tržišta, oduzima i uništava, a proizvođač dobija sve podatke na osnovu kojih može da pokrene sudski postupak za naknadu štete.

Falsifikati robe domaćeg porekla neretko se proizvode i u inostranstvu, najčešće u Turskoj i Kini, odakle stižu na domaće tržište, pa su zahvaljujući radu Uprave carina otkriveni i falsifikati "jafe“, "plazme“, "žute ose“, šoljice "don kafe“, oprema za najmlađe "beba kids“, motori "blek hors“.

Carinici su svojevremeno na granici zaplenili i veće količine falsifikovanih dresova Crvene zvezde i Partizana, kao i autodelove za "jugo“ i proizvode kompanija IMT i FAD.

Upakovano kao original, može se pazariti lažna kozmetika, hrana, obuća, kućna hemija, piše "Politika"

Srpski potrošači, kako je utvrdila Tržišna inspekcija, veoma često lice mažu falsifikovanom kremom, deci kupuju "milke”, a ne "milka” čokoladu, kumu na slavu ponesu litar kvazivinjaka, uz palačinke posluže plagijat "eurokrema” i na ulicu izađu u lažnoj "dolče i gabana” majici.

List piše da su nedavno na pijacama u južnoj Srbiji pronađene lažne motorne testere, a u prestonici deterdžent "albus” i "dav” kozmetika.

Svake godine falsifikatori na tržište izbace i nove kopije "viljamovke” i "baltik votke”.

Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača, ističe da se potrošači najčešće žale na lažne marke odeće i obuće.

"Ali, falsifikuje se sve. Počevši od soli do alkoholnih pića, lekova, preko deterdženta, do kozmetike. Iako to može da zvuči bezazleno, takvi proizvodi mogu da budu vrlo opasni po zdravlje. Setite se samo dramatičnog ishoda 'zozovače' kada je nekoliko ljudi izgubilo život", naglasio je Bogosavljević i dodao da je, na sreću, takvih prijava sve manje.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image