Iza ovog robota, koji je jedinstven je po tome što je pet, šest puta jeftiniji od sličnih robota na svetskom tržištu, stoji rad studenat i profesora, saradnika Centra za robotiku na Elektronskom fakultetu.

"Dokazali smo da robot može da se napravi za 1.500 evra i da dobro radi. Slični roboti na tržištu koštaju najmanje 10.000 evra", kaže profesor niškog Elektronskog fakulteta Goran Đorđević.

Robot je, prema njegovim rečima, napravljen sa ciljem da zameni negovatelje u velikim domovima za stare osobe kakvi postoje u Kini.

"Robot može da zameni ljude u jednostavnim poslovima kakvi su donošenje lekova i aparata za merenje pritiska", objašnjava Đorđević.

Korišćenjem robota značajno bi se uštedelo vreme negovatelja za obavljanje poslova koji se ponavaljaju, tako da bi oni mogli da se posvete korisnicima kojima je nega zaista potrebna.

Ideja o izradi jeftinog robota za staračke domove, priča ovaj profesor, potekla je od stručnjaka iz Švajcarske, a američka kompanija pokušala je da razvoj robota organizuje na univerzitetu u Kaliforniji.

"Taj pokušaj nije uspeo i naš fakultet dobio je posao u konkurenciji sa jednim kineskim univerzitetom. Razvoj i izrada robota trajali su skoro godinu dana", rekao je Đorđević.

On je istakao da su kineske kompanije zainteresovane da robota koga su izumeli stručnjaci u Nišu izrađuju u velikim serijama i u toku su pregovori o proizvodnji sa firmom koja je finansirala njegovo projektovanje.

undefined robot niš

Asistent Elektronskog fakulteta i jedan od članova tima koji je radio na izradi robota Vladimir Mitić kaže da će stručnjaci u Nišu nastaviti da rade na usavršavanju tog savremenog uređaja.

"Robot sada ima ekran preko kojeg korisnici mogu da komuniciraju sa negovateljima ili članovima porodice. U planu je da se omogući da na tom ekranu mogu da gledaju i televiziju ili da ga koriste kao ekran kompjutera", rekao je Mitić.

On je podsetio da se robot samostalno kreće i to tako da se nimalo ne prospe čaša sa vodom koja se na njega stavi.

"Sastavni deo robota je mali frižider za čuvanje lekova na niskim temperaturama. Ima i lampu i može da, u slučaju nestanka struje u stanu korisnika, alarmira negovatelja ili druge osobe", kaže Mitić.

Saradnici Centra za robotiku već nekoliko godina unazad rade na razvoju robota koji ne koštaju previše i to kombinovanjem jeftinih komponenti sa vrhunskim softverom.

Sjajno! Bravo, deco naša!

Srbi patente praktično poklanjaju strancima