Do sada su roditelji plaćali 20 odsto od ekonomske cene za boravak dece u vrtićima.

Međutim, prema danas usvojenom zakonu, lokalne samuoprave će ubuduće utvrđivati ekonomsku cenu predškolskog programa i visinu svog učešća u troškovima, i to u rasponu DO 80 odsto od ekonomske cene po detetu, pa je mogućeda će roditelji plaćati razliku veću od 20 odsto.

Dakle, ključna izmena je ovo "DO", što ostavlja prostor za razna tumačenja, a sa pravom i stvara bojazan da bi lokalne samouprave mogle da plaćaju i manje od 80% ili čak ništa!

To rešenje je precizirano radi usklađivanja sa nedavno usvojenim novim Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

Obaveze plaćanja izuzimaju se deca bez roditeljskog staranja, deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i deca iz materijalo ugrožnih porodica.

Apel grada: Privatni vrtići da snize cene

Takođe, izmenama zakona omogućeno je da se vaspitno-obrazovni rad u predškolskim ustanovama ostvaruje i na jezicima nacionalnih manjina, ali i dvojezično.

Precizirano je da se za pripadnike nacionalnih manjina rad u predškolskim ustanovama može organizovati na jeziku nacionalne manjine, a može i dvojezično - i na jeziku nacionalne manjine i na srpskom jeziku.

Deo ili ceo program predškolskog vaspitanja i obrazovanja, može da se postvaruje i na stranom jeziku, odnosno dvojezično - na srpskom i na stranom jeziku, ili na stranom jeziku i na jeziku nacionalne manjine.

Inspekcija banula u privatne beogradske vrtiće

Način i uslove ostvarivanja programa vaspitno-obrazovnog rada na stranom jeziku, odnosno dvojezično propisuje resorni ministar. 

Skupština Srbije je danas usvojila i Zakon o dualnom obrazovanju. 

>>>>>Izglasano: I znanje i džeparac za srpske đake